Aktualności
Szkoły wyższe
09 Września
Źródło: P2PA Wrocław
Opublikowano: 2021-09-09

W Częstochowie powstanie centrum dydaktyczne dla przyszłych lekarzy

W przyszłym roku Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie planuje rozpoczęcie budowy Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Po uzyskaniu zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego uczelnia planuje tam kształcenie medyków. 

W rozstrzygniętym niedawno konkursie na koncepcję architektoniczną budynku zwyciężyła pracownia „P2PA” sp. z o.o. z Wrocławia. W jej projekcie nowy obiekt przedstawiony jest jako wieża o podstawie kwadratu. Podzielono ją gzymsami na trzy części: parter, dwa piętra pracowni chemicznych oraz trzy piętra pomieszczeń biurowych. Na każdej kondygnacji sekcje pomieszczeń zostały równomiernie podzielone perforacjami elewacji, które zapewniają
naturalne doświetlenie centralnie zlokalizowanej komunikacji oraz tworzą dostępne dla użytkowników budynku tarasy.

Strefa wejścia oraz sale wykładowe zostały zlokalizowane na największej i najłatwiej dostępnej kondygnacji parteru.
Z przestronnego holu, posiadającego częściowo podwójną wysokość, dostępne są sale wykładowe, szatnia oraz zaplecze strefy studenckiej. Na kondygnacji pierwszej i drugiej znajduje się dziesięć pracowni chemicznych oraz dwie małe sale wykładowe. Pomieszczenia pracowni zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający ich późniejsze połączenie.

Najwyższe piętra budynku zaprojektowano jako biura dla pracowników uniwersytetu. Kondygnacje składają się z czterech zespołów pomieszczeń rozłożonych wokół centralnej przestrzeni komunikacyjnej. Oddzielone są od siebie widocznymi na elewacji przeszklonymi cofnięciami, które zapewniają naturalne doświetlenie centralnej przestrzeni. Zaprojektowano 30 gabinetów mniejszego typu oraz dziesięć większych gabinetów. Na dachu obiektu zlokalizowano przestrzeń na urządzenia techniczne. W celu ich estetycznego ukrycia zakłada się lokalizację urządzeń w centralnej części dachu jako otoczonych attyką o wysokości 1,15 m.

Konstrukcję budynku zaprojektowano jako żelbetową, opartą o system stropów monolitycznych spoczywających na
układzie tarcz i słupów. W rozwiązaniach materiałowych zdecydowano się nawiązać do widocznej tendencji stosowania rozpoznawalnej, czerwonej barwy uniwersytetu.

To ważny etap w strategii rozwoju naszej uczelni, a szczególnie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Z myślą o tych dyscyplinach powstanie nowy budynek, przy czym powiększenie infrastruktury będzie służyło całemu uniwersytetowi. Po uzyskaniu zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego chcielibyśmy, by obiekt był wykorzystywany także dla kształcenia lekarzy – podkreśla prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Nowy budynek ma powstać na terenie kampusu uniwersyteckiego, w miejscu gdzie obecnie znajduje się dawny obiekt wykorzystywany przez Instytut Muzyki (ul. Chłopickiego 3). Rozpoczęcie prac planowane jest na przyszły rok. Szacowany wstępny koszt inwestycji to ok. 16 mln zł.

MK, źródło: SARP, UHP

Dyskusja (0 komentarzy)