Aktualności
Szkoły wyższe
09 Marca
Źródło: Akademia Zamojska
Opublikowano: 2022-03-09

W Janowie Lubelskim powstanie filia Akademii Zamojskiej

Filia Akademii Zamojskiej powstanie w ciągu kilkunastu miesięcy w Janowie Lubelskim. Będą się w niej kształcić studenci pielęgniarstwa. 

List intencyjny w tej sprawie podpisały 4 marce władze uczelni i Powiatu Janowskiego. To właśnie samorządowcy wyszli z propozycją utworzenia w mieście filii Akademii Zamojskiej. Miałyby się w niej odbywać studia I stopnia na kierunku pielęgniarstwo. „Mając na uwadze znaczny wzrost zapotrzebowania na kadry medyczne w powiecie, strony w pierwszym rzędzie podejmą działania mające na celu uruchomienie kształcenia na kierunku I stopnia kierunku pielęgniarstwo zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym” – czytamy w liście podpisanym przez rektora Akademii Zamojskiej dr. hab. Pawła Skrzydlewskiego, prof. AZ oraz starostę janowskiego Artura Pizonia, wicestarostę janowskiego Michała Komackiego, a także posła na Sejm RP Jerzego Bieleckiego.

Powstanie w Janowie Lubelskim filii, w której kształcić się będą przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze, stanowi dla nas wyzwanie, ale stanowi też dowód rozwoju Akademii. Wiemy, że potrzeby związane z kształceniem personelu medycznego są ogromne. W ten sposób chcemy przyczynić się do poprawy sytuacji kadrowej służby zdrowia w naszym regionie – mówi rektor Akademii Zamojskiej.

Podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego przypomniano o szkole pielęgniarskiej, która przed laty funkcjonowała w Janowie Lubelskim. Jej tradycje będzie kontynuować filia Akademii Zamojskiej, która powstanie w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. O siedzibę mają zadbać władze powiatu, uczelnia zapewni kadrę i wyposażenie.

Akademia Zamojska powstała na bazie Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Rozpoczęła swoją działalność 1 września ub.r. Na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych kształci się blisko tysiąc osób, z czego ponad 300 na kierunku pielęgniarskim.

MK, źródło: AZ

Dyskusja (0 komentarzy)