Aktualności
Szkoły wyższe
26 Stycznia
Źródło: Akademia Kaliska
Opublikowano: 2022-01-26

W Kaliszu już niebawem uniwersytet?

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Kalisza pod głosowanie poddana zostanie uchwała intencyjna, będąca wyrazem poparcia dla przekształcenia w uniwersytet Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Poparcie dla działań uczelni w tym kierunku wyraził włodarz miasta. 

Jak przyznaje w wypowiedzi dla Radia Poznań rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła powstanie samodzielnego uniwersytetu da szansę nie tylko na zatrzymanie w mieście młodych ludzi, ale także pozwoli na otwarcie nowych kierunków, które będą kształcić kadry dla szpitali w południowej Wielkopolsce. Region ten w przeliczeniu na 1000 mieszkańców ma najmniejszą w całej Polsce liczbę lekarzy. O ile w całym kraju średnia ta wynosi 2,4, a w Unii Europejskiej – 3,6, o tyle w Wielkopolsce zaledwie 1,57. Dlatego właśnie, wychodząc naprzeciw potrzebie kształcenia nowych kadr dla szpitali, władze Akademii zainicjowały działania zmierzające do przekształcenia jej w uniwersytet. Tylko bowiem w tego typu uczelniach można uruchomić wydział lekarski.

Wystąpiliśmy z wnioskiem o utworzenie kierunku lekarskiego, a to z tego powodu, że Ziemia Kaliska, czyli byłe województwo kaliskie, jest szczególnie dotknięta niedoborem lekarzy. I to staje się dokuczliwe. To, jak udowodnili lekarze epidemiolodzy pracujący w naszej uczelni, przekłada się na wskaźniki zdrowotne – przekonuje w rozmowie z Radiem Poznań prof. Andrzej Wojtyła.

Do tych planów odniósł się mediach społecznościowych prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, który zaznaczył, że od samego początku wspierał ideę powstania rodzimego, samodzielnego i silnego Uniwersytetu Kaliskiego.

Obecność takiej uczelni to duży impuls rozwojowy dla miasta oraz wielka szansa na zatrzymanie w Kaliszu młodych ludzi. Absolwenci szkół średnich nie będą już musieli wyjeżdżać do dużych ośrodków akademickich, aby studiować wymarzone kierunki. Powstanie takiej uczelni umożliwi szkolenie chociażby lekarzy, których w tym momencie bardzo tu brakuje. Jeszcze niedawno Uniwersytet Kaliski był odległym marzeniem. Teraz jesteśmy naprawdę blisko jego realizacji – przyznał włodarz miasta.

Dodał, że podczas najbliższej sesji radni Kalisza będą głosować nad przyjęciem uchwały intencyjnej, będącej wyrazem poparcia dla powstania uczelni.

Utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego byłoby zwieńczeniem wieloletnich starań kaliskiego środowiska akademickiego, a jednocześnie początkiem nowego etapu w rozwoju potencjału akademickiego Kalisza i regionu. Umożliwiłoby realizację nowych ambitnych przedsięwzięć w sferze naukowej i dydaktycznej – zadeklarował na łamach portalu zyciekalisza.pl Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Skarżyński.

Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego (wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa)  powstała w 1999 roku. Jej mury opuściło dotąd ponad 18 tys. absolwentów. Dziś na 18 kierunkach I stopnia i 11 kierunkach II stopnia kształci się tam ok. 3,2 tys. studentów. Akademia oferuje też 11 programów podyplomowych.

Uczelnia od lat stawiała konsekwentnie na rozwój własnej kadry i badań naukowych. Kolejni rektorzy deklarowali akademickie ambicje kaliskiej PWSZ. Wymogi formalne udało się spełnić w ostatnich latach, gdy uczelnia uzyskała prawa do doktoryzowania w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu oraz w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Formalnie stała się wówczas uczelnią akademicką, choć do 1 września 2020 r. posługiwała się tradycyjną nazwą. Do rangi akademii podniósł ją minister Wojciech Murdzek.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)