Aktualności
Szkoły wyższe
26 Kwietnia
Fot. Adam Koprowski
Opublikowano: 2023-04-26

W Krakowie powstanie Uniwersyteckie Centrum Medycyny Robotycznej

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Robotycznej powstanie w Krakowie. Ma zapewnić tamtejszym placówkom ochrony zdrowia dostęp do najnowocześniejszych form terapii.

List intencyjny w sprawie utworzenia placówki podpisali: prof. Jacek Popiel – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyrektorzy szpitali uniwersyteckich: dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie) i Marcin Jędrychowski (Szpital Uniwersytecki w Krakowie). Jak podkreślono w dokumencie, na przestrzeni ostatnich lat nastąpił dynamiczny rozwój wysokospecjalistycznych rozwiązań z dziedziny robotyki medycznej, a dotychczasowe doświadczenia wskazują na szereg korzyści płynących z wykorzystania robotyki w efektywnym leczeniu pacjentów. Zabiegi z wykorzystaniem tych technologii są powszechnie uznawane za bezpieczne i zalecane w coraz szerszej grupie wskazań. Umożliwiają efektywniejsze leczenie nawet najbardziej skomplikowanych schorzeń. Właśnie po to, aby zapewnić krakowskim placówkom ochrony zdrowia dostęp do najnowocześniejszych form terapii, zadecydowano o powołaniu Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej.

Uniwersytet Jagielloński oraz pozostali sygnatariusze listu dostrzegają potrzebę kształcenia osób przygotowujących się do wykonywania zawodów medycznych przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oraz Szpital Uniwersytecki w Krakowie jako najwyższej klasy placówki medyczne w tej części Europy dysponują szerokim spektrum działań w programie szkoleniowym dla lekarzy z zakresu chirurgii robotycznej, a także zatrudniają specjalistów o uznanym doświadczeniu w stosowaniu leczenia przy użyciu najnowocześniejszych technologii małoinwazyjnych. Dzięki współpracy uczelni dysponującej znacznym potencjałem naukowym z wielospecjalistycznymi placówkami medycznymi posiadającymi doświadczenie w stosowaniu zaawansowanych technik medycznych możliwe stanie się uzyskanie najlepszych wyników wdrożenia robotyki w leczeniu pacjentów i zapewnieniu im najwyższej jakości opieki medycznej.

źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)