Wpływ bisfenolu A i nonylfenolu na proliferację oraz ekspresję genów, popfeminizm, wytwarzanie układów bimetalicznych srebro-pallad na grafenie, nowa strategia kosmiczna dla Europy czy percepcja i recepcja rzeźb artystów z ludu Makonde to tylko niektóre z tematów zwycięskich projektów w II edycji konkursu na Studenckie Granty Badawcze.
Spośród zgłoszonych przez studentów Uniwersytetu Łódzkiego projektów, wyłoniono 81, które zdaniem komisji oceniającej były najciekawsze i najbardziej wartościowe pod względem naukowym. Do końcowej punktacji zaliczały się punkty za działalność naukową, punkty przyznane przez recenzenta oraz ocena opiekuna naukowego. Wyróżnione projekty otrzymają finansowanie o łącznej wartości 269 957, 45 zł.
Granty przyznawane studentom I i II stopnia Uniwersytetu Łódzkiego otwierają nowe możliwości rozwoju młodych osób zainteresowanych nauką. Główną ideą programu jest zachęta do dalszej pracy naukowej i przygotowanie studentów do aplikowania o programy grantowe różnych instytucji. W ramach tego projektu można pozyskać środki finansowe między innymi na realizację swoich badań, udział w konferencjach naukowych, publikację artykułu lub książki lub wykonanie pracy licencjackiej lub magisterskiej. Projekt jest znakomitą okazją do rozwinięcia wiedzy i umiejętności zdobytych na studiach, podzielenia się pomysłem na wdrożenie unikalnych projektów badawczych oraz postawienia swojego pierwszego kroku w przyszłej karierze naukowej.
MK
(Źródło: UŁ)