W Wyższej Szkole Ekonomii, jednym z największych rosyjskich uniwersytetów, rozpoczęło działalność Centrum Polonistyki. Na inaugurację wykład wygłosił dr Paweł Libera z Instytutu Historii PAN.
Naukowo-Edukacyjne Centrum Polonistyki powstało w ramach Wydziału Nauk Humanistycznych istniejącej od prawie 30 lat Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie. Została założona w 1992 roku, aby promować gospodarcze i społeczne przemiany w Rosji poprzez edukację nowego pokolenia ekonomistów i inspirowanie nowych pomysłów w sektorze publicznym i prywatnym. Jest zaliczana do trójki najlepszych uczelni w Rosji (ranking Times Higher Education World Univeristy Ranking). Kształci się w niej 35 tys. studentów z ponad 50 krajów. Posiada jedne z najlepszych w kraju wydziały akademickie i centra badawcze w zakresie ekonomii, zarządzania, socjologii, polityki publicznej i informatyki.
– „Wyszka”, jak w skrócie określa się WSE, ma wprawdzie w nazwie „ekonomię”, lecz to po prostu pełnoprawny uniwersytet, który w dodatku szybko się rozwija i prowadzi aktywną współpracę międzynarodową. Najwidoczniej wzrasta zainteresowanie polonistyką wśród studentów, skoro zdecydowano o utworzeniu Centrum – komentuje dr Tomasz Ambroziak z Instytutu Polskiego w Moskwie.
To polska placówka kulturalna w stolicy Rosji podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP. Została założona w 1988 roku. Zajmuje się promocją kultury, nauki i sztuki polskiej w Rosji oraz współpracą kulturalną, współpracą naukową i techniczną między Polską a Rosją. Instytut prowadzi kursy języka polskiego. Jego dyrektorem jest od 1 marca 2019 roku Piotr Skwieciński. Instytut Polski w Moskwie wspomógł powstanie Centrum Polonistyki poprzez pomoc w jego wyposażeniu. Zakupiono m.in. różnego rodzaju mapy Polski, reprodukcje obrazów Matejki i Chełmońskiego, panoramy najważniejszych polskich miast. Inicjatorami powstania Centrum są m.in. profesorowie Leonid Gorizontow oraz Aleksiej Wasiliew, rosyjscy naukowcy i wykładowcy.
– We współpracy z nimi zorganizowaliśmy w 2017 roku konferencję o Tadeuszu Kościuszce, później szereg wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości oraz konferencję poświęconą 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Powstanie Centrum to nowe otwarcie starej, dobrej współpracy – podkreśla Ambroziak.
Na inaugurację działalności wykład pt. „Rosyjscy emigranci w Polsce 1918–1939 w polskiej historiografii” wygłosił dr Paweł Libera z Instytutu Historii PAN. Skierowany był nie tylko do studentów uczelni, lecz do wszystkich zainteresowanych krajami sąsiadującymi z Rosją, a także historią polskiego dwudziestolecia międzywojennego, rosyjsko-polskimi stosunkami polityczno-kulturowymi, wzajemnym postrzeganiem narodów i rozwojem polskiej humanistyki. W dyskusji po wykładzie udział wzięło kilku znanych rosyjskich historyków, m.in. prof. Borys Sokołow.
MK, źródło: PAP