Aktualności
Szkoły wyższe
25 Października
Źródło: www.wu.po.opole.pl
Opublikowano: 2022-10-25

W Opolu powstanie innowacyjne laboratorium optymalizacji pracy OZE

Nowoczesne laboratorium, w którym będą prowadzone badania nad inteligentną stabilizacją pracy farm fotowoltaicznych za pomocą przemysłowych magazynów energii, powstanie w kampusie Politechniki Opolskiej. To wspólne przedsięwzięcie uczelni i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Dzięki inicjatywie politechnicznego Centrum Transferu Technologii, które koordynuje współpracę z WSSE, na terenie drugiego kampusu uczelni powstanie laboratorium optymalizacji pracy odnawialnych źródeł energii „INVEST-PARK LAB”. Inwestycja pochłonie 600 tys. zł, z czego strefa pokryje połowę nakładów. W skład laboratorium wejdzie m.in. farma fotowoltaiczna, magazyn energii, układ zasilania, sterowania i pomiarowy oraz stacja ładowania pojazdów.

Głównym celem laboratorium będzie prowadzenie innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych nad wytwarzaniem energii elektrycznej pochodzącej z energii słonecznej, w tym przede wszystkim inteligentnej stabilizacji pracy farm fotowoltaicznych za pomocą przemysłowych magazynów energii. W laboratorium będą prowadzone także zajęcia dydaktyczne w tym zakresie, będą mogli korzystać z niego również przedsiębiorcy – zapowiada prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Jak dodaje, wyniki badań zostaną wykorzystane w sektorze elektroenergetycznym, m.in. w zakresie eliminacji potrzeby rozbudowy sieci elektroenergetycznej niskiego i średniego napięcia, poprzez lokalne zaspokojenie odbiorców energii elektrycznej. Ponadto przydadzą się w obszarze zwiększenia stabilności pracy systemu elektroenergetycznego, w zwiększeniu niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej, w zmniejszeniu strat występujących podczas przesyłu energii elektrycznej czy w zakresie gromadzenia nadmiarów wyprodukowanej przez OZE energii elektrycznej.

Dzisiaj mamy farmy wiatrowe, fotowoltaikę na dachach, ale wszystko trafia w sieć. Jedną z najważniejszych rzeczy jest magazynowanie energii zarówno prosumenckiej, jak i przemysłowej, dlatego też tego typu inicjatywy są jak najbardziej pożądane – przyznaje Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

To właśnie ten resort zaproponował władzom stref, by zajęły się odnawialnymi źródłami energii.

Naukowcy Politechniki Opolskiej uświadomili nas, że sama produkcja energii nie wystarczy. Tak naprawdę dzisiaj kluczowe jest inteligentne magazynowanie energii elektrycznej, ponieważ to ono zapewnia płynność pracy systemu – podkreśla Paweł Kurtasz, wiceprezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Anna Kułynycz, źródło: PO

Dyskusja (0 komentarzy)