Aktualności
Szkoły wyższe
06 Lipca
Źródło: PPUZ w Nowym Targu
Opublikowano: 2022-07-06

PPUZ w Nowym Targu nadal bez rektora

Bez rozstrzygnięcia zakończyły się wybory rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Żaden z trojga kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów.

Wybory uzupełniające odbyły się w środę 6 lipca. O fotel rektora ubiegało się troje kandydatów: prof. dr hab. Tadeusz Ambroży – w latach 2016–2020 dyrektor Instytutu Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki w PPUZ (wcześniej zastępca dyrektora); prof. dr hab. Anna Mlekodaj – zawodowo związana z PPUZ od początku jej istnienia, w latach 2008–2012 prorektor do spraw nauki i współpracy; dr hab. Robert Włodarczyk – dotychczasowy rektor PPUZ, pracownik Katedry Teorii Ekonomii w Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Jak informuje dr Anna Podolak, przewodnicząca Komisji Wyborczej, większość bezwzględna, pozwalająca na wyłonienie nowego rektora, wynosiła 34 głosy. Żadnemu z kandydatów nie udało się jej uzyskać. Najwięcej głosów otrzymała dr hab. Anna Mlekodaj – 24, o cztery mniej – prof. Tadeusz Ambroży, a o pięć mniej – dr hab. Robert Włodarczyk. Ponadto dwóch elektorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że głosowanie elektorów nie doprowadziło do wyłonienia rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.

Ponieważ statut PPUZ nie przewiduje drugiej tury wyborów organów jednoosobowych (taka możliwość jest w przypadku wyborów organów kolegialnych), cała procedura wyboru rektora będzie powtórzona. Uczelniana Komisja Wyborcza czeka do 11 lipca na ewentualne protesty wyborcze. Dopiero do tym terminie będzie mogła zwrócić się do pełniącej obowiązki rektora dr. Bianki Godlewskiej-Dzioboń o  wyznaczenie terminu nowych wyborów.

Przypomnijmy, że wakat na stanowisku rektora trwa od grudnia ub.r., gdy Kolegium Elektorów odwołało dr. hab. Roberta Włodarczyka. Kulisy odwołania szczegółowo opisywaliśmy w lutowym numerze „Forum Akademickiego”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)