Blisko stu chętnych zapisało się już na lektorat języka polskiego uruchomiony na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, największej państwowej uczelni w Grecji.
To wspólna inicjatywa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach oraz Ambasady RP w Atenach, która na potrzeby zajęć kupiła niezbędne książki dla studentów oraz pakiety dla nauczycieli. O tym, jak dużym zainteresowaniem wśród greckich studentów cieszy się nowa propozycja, świadczy najlepiej liczba osób zapisanych na lektorat. Uczyniło to już 85 chętnych. Zajęcia ruszą w semestrze letnim.
Prowadzone będą przez pracowników Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM. Na początku, ze względu na pandemię koronawirusa, odbywać się będą w trybie zdalnym, zaś od października znajdą się na stałe w ofercie zajęć stacjonarnych na Uniwersytecie w Salonikach.
Uruchomienie lektoratu jest wynikiem współpracy bilateralnej UAM i AUTh w ramach Uniwersytetu Europejskiego EPICUR (European Partnership for an Innovative Campus Unifying Regions). To konsorcjum, które znalazło się wśród siedemnastu laureatów inauguracyjnego konkursu finansowanego przez Komisję Europejską z programu Erasmus+. EPICUR, powstałe w 2019 roku, skupia osiem instytucji naukowych kształcących w sumie ponad 267 tys. studentów. Liderem jest Université de Strasbourg (Francja), a partnerami: Universiteit van Amsterdam (Holandia), Albert‐Ludwigs‐Universität Freiburg (Niemcy), Karlsruher Institut für Technologie (Niemcy), Université de Haute-Alsace (Francja), Universität für Bodenkultur Wien (Austria), Aristotle University of Thessaloniki (Grecja) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
źródło: UAM