Aktualności
Szkoły wyższe
29 Sierpnia
Źródło: www.pum.edu.pl
Opublikowano: 2024-08-29

W Szczecinie otwarto Uniwersytecką Wytwórnię Farmaceutyczną

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie otworzył Uniwersytecką Wytwórnię Farmaceutyczną. Nowa jednostka będzie prowadziła niekomercyjne badania kliniczne oraz opracowywała zaawansowane produkty lecznicze. Inwestycja pochłonęła 15 mln zł.

Uniwersytecka Wytwórnia Farmaceutyczna jest pozawydziałową jednostką szczecińskiej uczelni medycznej. Zlokalizowano ją w Międzywydziałowym Centrum Dydaktyki, wybudowanym kilka lat temu w pobliżu szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Ma się skupić na terapiach skierowanych do pacjentów onkologicznych.

Jej utworzenie to ważny element całego projektu dotyczącego rozwoju farmacji w Szczecinie. Chociaż farmacja jest najmłodszym wydziałem uczelni, to stanowi jeden z jej kluczowych kierunków, obok medycyny i stomatologii. W ostatniej ewaluacji jakości działalności naukowej uzyskała kategorię A+, najwyższą możliwą ocenę, mimo że to najmłodsza jednostka farmaceutyczna w kraju.

Produkcja nowoczesnych technologii medycznych, takich jak zaawansowane terapie komórkowe, wymaga spełnienia najwyższych standardów czystości i stanowi centralny punkt działalności naszego wydziału. Inwestycja ta, choć skromna, obejmująca jedynie 100 metrów kwadratowych, ma ogromne znaczenie dla rozwoju i wsparcia pacjentów. Daje szansę naukowcom na wniesienie nowej jakości w medycynie stosowanej oraz rozwój nowych terapii, które mogą pomóc chorym – zaznaczył prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM, podczas otwarcia Wytwórni.

UWF skupi się na badaniach klinicznych i opracowywaniu innowacyjnych terapii, w tym leczeniu nowotworów oraz medycynie regeneracyjnej, która wspomaga procesy gojenia i naprawy uszkodzonych tkanek, komórek i narządów. Jednostka, którą kieruje dr n. med. Piotr Kulig, zajmie się terapiami opartymi na modyfikacjach komórek i tkanek, nadając im pożądane właściwości, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności planowanych terapii.

Powstanie Uniwersyteckiej Wytwórni Farmaceutycznej PUM kosztowało 15 mln zł. Uczelnia inwestuje również w Wydział Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej, uruchomiony w roku akademickim 2016/2017, z zamiarem kształcenia nie tylko farmaceutów, ale również specjalistów zdolnych do innowacji i odkryć naukowych.

AST, źródło: PUM

Dyskusja (0 komentarzy)