Aktualności
Szkoły wyższe
11 Lipca
Źródło: www.uwb.edu.pl
Opublikowano: 2024-07-11

W Wilnie otwarto nową siedzibę Filii Uniwersytetu w Białymstoku

W Wilnie otwarto nową siedzibę Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Inwestycja pochłonęła ponad 10 milionów euro.

Uniwersytet w Białymstoku, jako jedyny w Polsce, ma swoją filię poza granicami kraju. Wydział Ekonomiczno-Informatyczny funkcjonuje od 2007 roku. Obecnie na czterech kierunkach studiuje tam około 300 osób. Od nowego roku akademickiego będą się kształcić już  w nowym miejscu. Prace przy budowie obiektu przy ul. Aguonų (Makowej) ruszyły dwa lata temu. W czterokondygnacyjnym gmachu o powierzchni nieco ponad 3,1 tys. mkw. znajdują się m.in. nowoczesne sale wykładowe, laboratoria komputerowe, biblioteka oraz podziemny parking.

Starania o własny, dostosowany do potrzeb nowoczesnej dydaktyki i nauki budynek trwały długo, ale wreszcie możemy powiedzieć, że nasza wileńska Filia ma znakomitą siedzibę. To nie tylko oznacza lepsze warunki dla studentów i wykładowców, ale też umożliwia efektywniejsze zarządzanie: nie musimy już wynajmować pomieszczeń, sami decydujemy o wykorzystaniu przestrzeni nowego obiektu. Ponadto jest on świetnie położony blisko historycznego centrum Wilna. To wszystko daje ogromne możliwości – komentuje prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

W budynku swoją siedzibę znajdą też polskie organizacje, takie jak Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy. Koszt inwestycji to ponad 10 milionów euro. Budowa została sfinansowana z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz środków własnych Uniwersytetu w Białymstoku.

Działający od października 2007 roku Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. Przez pierwsze lata działalności kształcił na dwóch kierunkach licencjackich: ekonomii i informatyce, od roku 2014/2015 wzbogacił ofertę o ekonomiczne studia II stopnia. Kolejnym krokiem w rozwoju jednostki było uruchomienie trzeciego kierunku na studiach pierwszego stopnia – europeistyki (od roku 2015/2016). Jako ostatni uruchomiono kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Studia prowadzone są w języku polskim, a większość studentów to obywatele Litwy o polskich korzeniach.

MK, źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)