Aktualności
Szkoły wyższe
16 Marca
Opublikowano: 2017-03-16

Warszawo, my Ci pokażemy! 15. „Łodzią po Wiśle” 7-8 kwietnia

7 i 8 kwietnia odbędzie się jubileuszowa, 15. edycja Festiwalu Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle” w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie.

Chcemy pokazać Ci to, co najlepsze. Etiudy fabularne, dokumentalne, animacje, filmy operatorskie, które powstają w Szkole Filmowej w Łodzi. I radość i stres – bo dla wielu z nas to pierwsze projekcje naszych filmów na wielkim ekranie. Poznamy Was – naszych pierwszych Widzów. Odbierzemy też pierwsze nagrody – najlepsze filmy konkursu wyłoni profesjonalne jury, przyzna Grand Prix oraz nagrody w czterech kategoriach: najlepsza etiuda fabularna, dokumentalna, animowana oraz za najlepsze zdjęcia/etiudę operatorską. Na Festiwalu będą dziennikarze, filmowcy, wielbiciele Kina. Co roku na „Łodzią po Wiśle” są po prostu WSZYSCY!” – czytamy w materiałach prasowych organizatora.

15.edycja Festiwalu „Łodzią po Wiśle” odbędzie się w Warszawie w dniach 7-8 kwietnia 2017 r. w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej. – Premierowe, kinowe pokazy filmów Szkoły Filmowej w Łodzi to istotne wydarzenie dla naszych studentów. Ich twórcy doświadczają bardzo ważnego elementu w procesie tworzenia filmów, jakim jest konfrontacja z widzem i mimo obaw przed krytyką są szczęśliwi, że mogą pokazać je w kinie. To także promocja i początek festiwalowego życia dla wielu z nich i pierwsze nagrody. “Łodzią po Wiśle” co roku potwierdza, że Szkoła Filmowa w Łodzi nieustannie elektryzuje! – mówi Krzysztof Brzezowski, Szef Festiwalu.

Od początku (pierwsza edycja odbyła się w 2003 r.) założeniem „Łodzią po Wiśle“ była promocja studentów Szkoły, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Ten zamiar z roku na rok coraz lepiej udaje się realizować. Festiwal ma już swoją wierną publiczność i z każdą kolejną edycją wzrasta liczba widzów chcących oglądać najnowsze dokonania artystyczne studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a dyskusje po projekcjach są gorące i inspirujące.

Filmy „Łodzią po Wiśle” zdobywają później nagrody na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach. „Lokatorki” w reż. Klary Kochańskiej zostały nagrodzone studenckim Oscarem (Student Academy Awards) w kategorii „Foreign Narrative” w 2016 r., etiuda animowana „Cipka” w reż. Renaty Gąsiorowskiej przywiozła nagrody m. in. z AFI FEST w Los Angeles, Clermont-Ferrand, „Opowieści z chłodni” (2010 r) w reż. Grzegorza Jaroszuka zostały nagrodzone Grand Prix „Łodzią po Wiśle” a potem docenione na ponad 30. festiwalach zagranicznych. Debiut fabularny Jaroszuka – „Kebab i Horoskop” z 2014 r. został nagrodzony m.in. w Gdyni, Londynie i Rzymie zyskując przychylność widzów i krytyki. Etiuda dyplomowa „Bez śniegu” w reż. Magnusa von Horna, nagrodzona na „Łodzią po Wiśle” w 2011 r., utorowała mu drogę do pełnometrażowego, głośnego debiutu „Intruz”, który zdobył m.in. nagrody w Gdyni i nagrody Szwedzkiej Akademii Filmowej. Nagrodzeni poprzednich edycji “Łodzią po Wiśle” to obecnie cenieni filmowcy – Leszek Dawid, reżyser filmów „Ki” i „Jesteś Bogiem” (w 2004 r. jego „Bar na Victorii” wygrał festiwal), czy Jan Komasa, reżyser m.in. „Sali samobójców” i „Miasta 44″, który w 2004 r. został wyróżniony podczas „Łodzią po Wiśle” za etiudę „Fajnie, że jesteś”.

WWW festiwalu: www.lodziapowisle.pl

Jolanta Kolano

Dyskusja (0 komentarzy)