Aktualności
Szkoły wyższe
09 Czerwca
Opublikowano: 2021-06-09

Wiedzą, jak nauczyć matematyki

Naukowcy z siedmiu europejskich uczelni technicznych opracowali nowoczesny model nauczania matematyki. Jednym z partnerów konsorcjum była Politechnika Koszalińska.

Celem projektu EngiMath, do którego zaangażowano ponad 20 naukowców, jest opracowanie i wdrożenie wykorzystującego różnorodne technologie informacyjne i środki komunikacji modelu nauczania matematyki dla studentów studiów inżynierskich. Jego realizacja rozpoczęła się w ostatnich miesiącach 2018 roku. Inauguracyjne spotkanie odbyło się w Tallinie. Potem naukowcy rozmawiali w Letterkenny (Irlandia) i Bilbao (Hiszpania). Kolejne spotkania – w Porto, Koszalinie i w rumuńskim Cluj-Napoca, w związku z zagrożeniem epidemicznym miały formę zdalną.

W tym czasie zaprojektowano i przygotowano kurs, który pozwala poprawić poziom nauczania matematyki wśród studentów pierwszego roku z kierunków inżynierskich. Pomocniczo może być on stosowany przy nauczaniu matematyki także na innych, nietechnicznych kierunkach. Kurs został opracowany w języku angielskim, a następnie przetłumaczony na języki każdego z partnerów: estoński, portugalski, hiszpański, rumuński i polski. W ten sposób zminimalizowano wpływ barier językowych na proces uczenia się.

W każdym z krajów partnerskich wyodrębniono grupę studentów, którzy biorą udział w projekcie. Realizują oni przygotowany przez naukowców kurs matematyki, zgłaszając przy tym uwagi dotyczące jego zasad. Dzięki temu powstaje model opisujący najlepsze praktyki dla kursów online z zakresu matematyki inżynierskiej. Osobom i instytucjom, które w przyszłości będą opracowywały podobne kursy, pomoże to w rozwiązywaniu problemów dotyczących pedagogiki i teleedukacji.

Zajęcia w trybie online odbywają się od października 2020 r. W przypadku Politechniki Koszalińskiej biorą w nich udział głównie studenci kierunku geodezja i kartografia (Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji). Pierwsze wnioski są pozytywne. Studenci oceniają przygotowane materiały jako bardzo pomocne w uczeniu się matematyki.

Naukowcy i dydaktycy uczestniczący w projekcie – poprzez udział w międzynarodowych konferencjach oraz publikacje w czasopismach naukowych – na bieżąco prezentują osiągnięte wyniki prac badawczych. Do tej pory takich spotkań odbyło się 18. Najbliższe organizuje Politechnika KoszalińskaSeminarium „EngiMath – on-line learning model in Engineering education – szanse i wyzwania dla nauk ścisłych w systemie online” odbędzie się 22 czerwca na zamku w Rynie (województwo warmińsko-mazurskie). Z myślą o studentach biorących udział w projekcie zaplanowano konkurs, który stanie się formą promocji wiedzy matematycznej. W rywalizacji mogą wziąć udział wytypowani najlepsi studenci z wszystkich partnerskich szkół. Konkurs odbędzie się w dniach 28 czerwca – 2 lipca.

Projekt „EngiMath – Mathematics on-line learning model in Engineering education” otrzymał unijne wsparcie w ramach programu Erasmus+ partnership. Od początku realizuje go sześć uczelni technicznych: Tallinna Tehnikakãrgkool (koordynator), Politechnika Koszalińska, Letterkenny Institute of Technology (Irlandia), Instituto Politecnico do Porto (Portugalia), Universitatea Tehnică Cluj-Napoca (Rumunia), a także Universidad Del Pais Vasco/Euskal Herriko Unibersitatea (Hiszpania). W międzyczasie ta ostatnia została zastąpiona przez Universitat Politècnica de Catalunya-Barcelona TECH.

MK, źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: