Aktualności
Szkoły wyższe
22 Listopada
Fot. Tomasz Koryszko
Opublikowano: 2019-11-22

Wiesław Myśliwski uhonorowany przez KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uhonorował jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych Wiesława Myśliwskiego wyróżnieniem „Gratae Memoriae Signum Universitatis”.

Wiesław Myśliwski to jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych prozaików, autor powieści obyczajowo-psychologicznych oraz dramatów. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość prestiżowymi nagrodami literackimi w kraju i za granicą, m.in. dwukrotnie Nagrodą Literackiej Nike – za „Widnokrąg” (1997) oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” (2007). Dzieła pisarza wydano w tłumaczeniach na przeszło dwadzieścia języków, a w 2014 roku słuchacze Programu II Polskiego Radia uznali „Traktat o łuskaniu fasoli” za najważniejszą książkę 25-lecia.

Witając gościa w murach uczelni rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński przypomniał, że uniwersytet gości jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, a zarazem absolwenta polonistyki KUL z roku 1956, który po wielu latach, już nie jako uczeń, ale jako mistrz, powraca do swojej Alma Mater. Wręczając wyróżnienie Gratae Memoriae Signum Universitatis, czyli znak pamięci Uniwersytetu, wyrażamy tym samym szacunek i uznanie dla Pana twórczości literackiej oraz wdzięczność za ogromny wkład w rozwój kultury polskiej. Jest to także wyraz ogromnej dumy naszej lubelskiej Alma Mater, która zawsze szczyci się sukcesami i osiągnięciami swoich studentów i absolwentów” – mówił rektor KUL.

Co ciekawe, literacka droga Wiesława Myśliwskiego rozpoczęła się od przypadku. Jak wspomniał podczas wizyty na KUL w szkole średniej przejawiał raczej uzdolnienia do nauk ścisłych. Jednak gdy nie dostał się na studia na Politechnice Gdańskiej za namową swojej obecnej żony trafił na polonistykę na KUL, gdzie wzięła początek jego przygoda ze słowem. W 1956 r. otrzymał tytuł magistra na podstawie pracy: „O polskiej powieści psychologicznej. Geneza, założenia, konsekwencje artystyczne, napisanej pod kierunkiem prof. Ireny Sławińskiej.

Odbierając uniwersyteckie wyróżnienie pisarz mówił: „Zamiast wielu słów wzruszeń, wdzięczności, powiem, że nie bardzo wierze, że to ja stoję tu przed państwem. Wieledziesiąt lat temu w najśmielszych wyobrażeniach, nie mogłem przypuszczać, że oto po długiej drodze mojego życia i mojego pisania spotka mnie tak zaszczytne wyróżnienie mojej rodzimej uczelni. Ale żeby uwierzyć, że to jednak jestem ja, powiem najskromniej: dziękuję.”

Źródło: KUL

 

Dyskusja (0 komentarzy)