Aktualności
Szkoły wyższe
24 Października
Opublikowano: 2017-10-24

Wileński wydział UwB wspiera edukację informatyczną młodzieży z polskich szkół

Indywidualne konsultacje, zajęcia pod okiem wykładowców, a wiosną konkurs wiedzy informatycznej. To propozycja wileńskiego Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego UwB dla młodzieży z polskich szkół średnich rejonu Wilna i Wileńszczyzny. W ten sposób Uniwersytet w Białymstoku chce wspierać ich edukację, a przy okazji promować swoją ofertę.

Jeszcze w październiku pracownicy wydziału zaproszą uczniów, którzy interesują się technologią komputerową, na „Herbatkę z informatyką”. Spotkania będą miały formę naukowej rozmowy w miłej atmosferze – z herbatą i ciastkiem. Na każdego wykładowcę przypadnie najwyżej dwóch uczniów, dzięki czemu konsultacje będą dobrze dopasowane do potrzeb i zainteresowań młodych ludzi. Spotkania zakończą się w kwietniu.

Pod koniec bieżącego miesiąca ruszy też Akademia Młodego Informatyka. Będzie to cykl dwugodzinnych zajęć laboratoryjnych – każde zostanie poprzedzone mini wykładem. Uczestnicy będą m.in. uczyć się tworzenia prostych aplikacji mobilnych, pogłębiać wiedzę o sztucznej inteligencji czy programowaniu strukturalnym. Akademia Młodego Informatyka adresowana jest do uczniów dwóch ostatnich klas szkól średnich. W roli prowadzących – głównie pracownicy Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego UwB w Wilnie, ale organizatorzy planują zaprosić do współpracy także doktorantów z Politechniki Warszawskiej.

Natomiast w marcu i kwietniu 2018 r. odbędzie się konkurs z wiedzy informatycznej pod hasłem „Informatyka – źródło wiedzy i rozrywki”. Będą w nim mogli wziąć udział uczniowie trzech ostatnich klas szkół średnich. Pytania i zadania praktyczne zostaną opracowane w oparciu o podręczniki do informatyki: będą dotyczyły nie tylko budowy, zastosowań komputerów oraz podstaw programowania, ale także bezpieczeństwa pracy z tymi urządzeniami. Najlepsi uczniowie mogą liczyć na nagrody, wszyscy uczestnicy – na upominki.

Wszystkie zaproponowane przez wydział formy wsparcia edukacji informatycznej uczniów będą realizowane w języku polskim. Konsultacje, zajęcia i konkurs odbędą się w siedzibie Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego UwB w Wilnie.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie działa od października 2007 roku. Był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię, była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. Przez pierwsze lata działalności kształcił na dwóch kierunkach licencjackich: ekonomii i informatyce, od roku 2014/2015 wzbogacił ofertę o ekonomiczne studia II stopnia. Kolejnym krokiem w rozwoju jednostki było uruchomienie przed trzema laty trzeciego kierunku na studiach pierwszego stopnia – europeistyki. Studia prowadzone są w języku polskim. Na Wydziale Ekonomiczno-Informatycznym w Wilnie dyplom uzyskało już ponad 600 absolwentów UwB.

Katarzyna Dziedzik

Dyskusja (0 komentarzy)