Aktualności
Szkoły wyższe
19 Września
Źródło: www.uwb.edu.pl
Opublikowano: 2022-09-19

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Filii UwB w Wilnie

W stolicy Litwy wmurowano akt erekcyjny pod budowę siedziby dla wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku. W uroczystości oprócz władz uczelni wzięli udział m.in. przedstawiciele polskiego i litewskiego resortu edukacji i nauki. 

Wydarzenie zostało zorganizowane na placu przy ul. Aguonų (Makowej) 22 w centrum Wilna, na którym powstanie siedziba Filii Uniwersytetu w Białymstoku – Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego. Będzie to czterokondygnacyjny gmach z podziemnym parkingiem, o powierzchni nieco ponad 3,1 tys. mkw. Wmurowany w piątek akt erekcyjny został sporządzony w dwóch językach: polskim i litewskim. – Jestem szczęśliwy, że po tylu latach budowa wreszcie ruszyła – przyznał dyrektor Filii w Wilnie dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB.

Inwestycja pochłonie ok. 35 mln zł, z czego blisko 30 mln zł dołoży Ministerstwo Edukacji i Nauki.

O budowie siedziby Filii Uniwersytetu w Białymstoku rozmawialiśmy od jakiegoś czasu. Różne problemy i przeszkody powodowały, że ta inwestycja lekko się oddalała, ale oto mamy wmurowanie aktu erekcyjnego. Plac budowy daje wielką nadzieję, że za chwilę powstanie tutaj piękny budynek – mówił szef resortu Przemysław Czarnek i dodał: – Uniwersytet w Białymstoku, jako jedyny w Polsce, ma swoją filię poza granicami kraju i to tutaj w Wilnie, co ma szczególne znaczenie dla Polaków na Litwie. Po to przede wszystkim budujemy tę siedzibę Filii, żeby kształciła – również w zakresie pedagogiki – młodych Polaków na Litwie.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny z siedzibą w Wilnie został utworzony w 2007 roku i od początku jest przykładem współpracy między rządami obu krajów, której filarami są absolwenci opuszczający mury Filii. W ciągu 15 lat jej działalności było ich 840.

Dziś jest szczególny dzień dla Filii i całej społeczności Uniwersytetu w Białymstoku. Oficjalnie rozpoczynamy budowę nowej siedziby. To będzie piękny, funkcjonalny budynek z innowacyjnymi rozwiązaniami. Jestem przekonana, że budowa tej siedziby da podstawy do rozszerzenia oferty programowej, oferty kształcenia, poprawi warunki pracy pracowników Filii, jak również zapewni jeszcze lepsze warunki studiowania – zapewniała prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB.

Działka, na której powstanie siedziba Filii, należy do UwB od 2008 roku. Przekazała ją organizacja wspierająca rozwój polskiego szkolnictwa na Litwie – Universitas Studiorum Polona Vilnensis. Do tej pory była użytkowana w formie dzierżawy wieczystej. W lipcu 2022 r. uczelnia odkupiła potrzebny do celów inwestycji teren (blisko 1400 mkw) od skarbu państwa. Budynek, który do tej pory znajdował się na posesji przy ul. Aguonų 22, nie nadawał się jednak do użytku, dlatego władze Uniwersytetu w Białymstoku zdecydowały o budowie w tym miejscu nowego obiektu, dostosowanego do potrzeb kształcenia studentów i prowadzenia badań naukowych. Przetarg na realizację inwestycji został rozstrzygnięty we wrześniu 2021 roku. Prace budowlane mają zakończyć się w drugiej połowie 2024 roku.

Działający od października 2007 roku Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. Przez pierwsze lata działalności kształcił na dwóch kierunkach licencjackich: ekonomii i informatyce, od roku 2014/2015 wzbogacił ofertę o ekonomiczne studia II stopnia. Kolejnym krokiem w rozwoju jednostki było uruchomienie trzeciego kierunku na studiach pierwszego stopnia – europeistyki (od roku 2015/2016). Studia prowadzone są w języku polskim, a większość studentów to obywatele Litwy o polskich korzeniach.

W tym roku wileńska Filia Uniwersytetu w Białymstoku świętuje piętnastolecie działalności. Z tej okazji dziś w Domu Kultury Polskiej w Wilnie rozpoczyna się dwudniowa jubileuszowa konferencja, podczas której zaplanowano m.in. prezentację dokonań i osiągnięć jednostki, a także dyskusję o jej roli w kształceniu polskiej młodzieży na Litwie.

źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)