Mierzący ok. 50 cm długości i ważący 6 kg robot Chrząszcz został tak skonstruowany, że potrafi nie tylko unikać pojawiających się na jego drodze przeszkód, ale umie także samodzielnie odnaleźć optymalną drogę prowadzącą do wyznaczonego celu. Maszyna zbudowana przez studentów z Politechniki Wrocławskiej to urządzenie kategorii Robomagellan, którego konstrukcja przywołuje obraz autonomicznych samochodów.
Chrząszcz sterowany jest za pomocą komputera, a na platformie, na której został posadowiony, zamontowano kamerę stereowizyjną, odbiornik GPS, urządzenie LIDAR oraz trzy płytki z elektroniką. Jedna z nich zawiaduje zasilaniem, druga odbiera sygnały przekazywane przez komputer oraz jednocześnie steruje silnikami. Ostatnia natomiast, będąca płytką czujnikową, obsługuje głównie czujnik AHRS, łączący w sobie żyroskop, akcelerometr i magnetometr.
Jako że robot został przystosowany do forsowania różnych barier terenowych, każde z jego kół wyposażone zostało w niezależne zawieszenie. Chrząszcz dysponuje ponadto blokowanym dyferencjałem z przodu i z tyłu oraz dwoma biegami, a zmodyfikowane baterie zapewniają możliwość jazdy przez prawie 2 godziny, czyli pokonania dystansu około kilkudziesięciu kilometrów.
W przyszłości wrocławscy studenci z Koła Naukowego Robotyków KoNaR planują doposażyć robota zarówno w zestaw sonarów, dzięki którym możliwe będzie kontrolowanie jego najbliższej przestrzeni, jak i w zderzak sygnalizujący pojawienie się jakiejś przeszkody.
Chrząszcz szykowany jest przede wszystkim na międzynarodowe zawody robotów, które odbędą się pod koniec kwietnia br. w Stanach Zjednoczonych. Wrocławscy studenci zgłosili ponadto swój projekt do konkursu NVIDIA Jetson Developer Challenge, gdzie toczy się rywalizacja między różnorodnymi konstrukcjami z obszarów robotyki, bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia, opierających się na platformie NVIDIA Jetson.
az
(źródło: pwr.edu.pl)