Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dołączyła do wspieranej przez ONZ inicjatywy „The Principles for Responsible Management Education” (PRME). Razem z ponad 860 wiodącymi szkołami biznesu i zarządzania z 99 krajów świata uczelnia będzie zaangażowana w budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości.
„The Principles for Responsible Management Education” (PRME) to największa na świecie inicjatywa umożliwiająca współpracę Organizacji Narodów Zjednoczonych ze szkołami biznesowymi. Misją PRME jest przede wszystkim globalne przekształcanie edukacji menedżerskiej, badań i przywództwa, poprzez zapewnienie ram edukacji odpowiedzialnego zarządzania, rozwój społeczności uczących się i promowanie świadomości na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zasady „The Principles for Responsible Management Education” zostały wprowadzone na szczycie Global Compact w Genewie w 2007 roku.
Decydując się na respektowanie „Principles for Responsible Management Education”, WSIiZ dołącza do grona uczelni, których ambicją jest kształcenie odpowiedzialnych liderów, gotowych stawić czoła największym wyzwaniom współczesności: walce o środowisko naturalne i klimat czy walce z nierównościami społeczno-ekonomicznymi. Postrzegamy przystąpienie do PRME jako ogromną szansę na wzmocnienie oferty edukacyjnej dla studentów, zarówno poprzez wprowadzenie nowych treści w edukacji menadżerskiej, jak i adaptowanie innowacyjnych metod kształcenia, rekomendowanych przez inne uczelnie-sygnatariuszy PRME – informuje dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prorektor WSIiZ ds. nauki i współpracy międzynarodowej, dodając, że odpowiedzialne edukowanie stanowi jeden z filarów realizowanej przez uczelnię misji promowania zrównoważonego rozwoju i włączenia się w realizację Agendy 2030.
Jakie zasady uwzględnia „Principles for Responsible Management Education?”
Zasady PRME zostały ukształtowane na szczycie Global Compact w Genewie w 2007 roku i wskazują, w jaki sposób budować środowiska zdolne do kształtowania odpowiedzialnych społecznie i etycznie liderów. Są tym samym istotnym drogowskazem dla uczelni oraz innych jednostek edukacyjnych. To, czy uczelnie działają zgodnie z zasadami PRME, weryfikowane jest na podstawie przedstawianych przez nie raportów oceniających ich zaangażowanie w poszczególnych obszarach. W ramach zasad PRME Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania zadba szczególnie o:
Dr Justyna Berniak-Woźny, pełnomocnik prezydenta ds. umiędzynarodowienia WSIiZ podkreśla, że uczelnia od lat angażuje się w działania z obszaru zrównoważonego rozwoju. Ma to wyraz zarówno w infrastrukturze kampusów, organizacji procesu kształcenia, realizowanych projektach badawczych, jak i oferowanych kierunkach kształcenia i działaniach z zakresu popularyzacji nauki.
Dołączenie do sieci PRME pozwoli nam na jeszcze skuteczniejsze działanie w tym obszarze – mówi dr Berniak-Woźny.
Polskimi sygnatariuszami programu „The Principles for Responsible Management Education” są m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Leona Koźmińskiego, Szkoła Główna Handlowa czy Uniwersytet Warszawski.
MK