Czterdzieści uczelni w całej Polsce wdroży program indywidualnego wsparcia dla studentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich i wpisuje się w założenia programu Dostępność Plus.
Pomysł ustanowienia osoby, która będzie pomagać studentom z ASD w organizacji uczelnianego życia, powstał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt „Asystent studenta z ASD” ma celu wsparcie studentów ze spektrum autyzmu, a także pomóc im w pokonaniu trudności związanych z odnalezieniem się w nowym środowisku.
Kluczową rolę w projekcie odgrywa asystent studenta z ASD. Asystentami mogą zostać osoby posiadające odpowiednie kompetencje. Może to być nie tylko pracownik uczelni, ale również student po ukończeniu I semestru studiów lub absolwent uczelni. Ich zadaniem będzie także przygotowanie kolejnych osób do roli asystenta studenta z ASD, w tym na zasadach wolontariatu.
Wsparcie dla uczestników zapewni zestaw gotowych narzędzi do wykorzystania przez uczelnie, w tym scenariusz warsztatów dla kandydatów na asystentów, a także dwa poradniki: jeden dla pracowników uczelni z praktycznymi wskazówkami ułatwiającymi kontakt ze studentem z ASD, drugi dla studentów z ASD pokazujący, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami na uczelni, w tym trudnościami najczęściej wskazywanymi przez osoby z ASD. Trwałą praktyką na uczelni będzie to, że każdy student z ASD, zgłaszający taką potrzebę, otrzyma odpowiednią pomoc.
Początkowo projekt będzie realizowany w wybranych szkołach wyższych, które następnie podzielą się swoimi doświadczeniami z co najmniej jedną uczelnią. Docelowo w programie weźmie udział 80 uczelni. Jego budżet wynosi 1,7 mln zł. Będzie realizowany do 30 kwietnia 2023 r.
Konkurs „Uczelnia dostępna”
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się konkurs „Uczelnia dostępna”. Jego celem jest wsparcie w likwidowaniu barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. W konkursach możliwy jest wybór jednej z 2 ścieżek rozwoju dostępności – mini lub midi. Obejmują one różne zestawy działań zależnych od tego, jaki jest poziom dostępności uczelni w momencie aplikowania o wsparcie. Od wybranej opcji zależy też maksymalna kwota, o jaką uczelnia może się starać. Do tej pory przeprowadzono już dwie edycje konkursu (w 2019 i 2020 r.). W sumie podpisano 121 umów o dofinansowanie na kwotę prawie 470 mln zł. W 2021 r. planowane jest podpisanie kolejnych 31 umów.
Już wkrótce ruszy trzecia edycja konkursu. Rozpoczęcie naboru wniosków planowane jest na maj 2021 r.
źródło: MEiN