Ukraińscy studenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy zgłoszą potrzebę sprowadzenia swoich rodzin do Łodzi, mogą liczyć na to, że znajdzie się miejsce dla ich bliskich w jednym z domów studenckich. Uczelnia dysponuje łącznie 277 miejscami w 120 pokojach dla osób potrzebujących. Pobyt dla rodzin studentów UŁ będzie bezpłatny, przynajmniej przez pierwszy miesiąc. Sprowadzonym rodzinom uczelnia zapewni także wyżywienie na Stołówce Studenckiej, wsparcie prawne i podstawową opiekę medyczną, a także pomoc w poszukiwaniu pracy.
Pomoc prawna i psychologiczna
Wszelką możliwą pomoc prawną zaoferowała Klinika Prawa działająca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Co ważne, skorzystać mogą nie tylko Ukraińcy, ale także osoby każdej innej narodowości uciekające przed rosyjską inwazją.
Szeroko zakrojonej pomocy psychologicznej udziela Akademickie Centrum Wsparcia UŁ. Działania adresowane są zarówno dla studentów, słuchaczy, pracowników, jak i doktorantów ukraińskich. Indywidualne konsultacje prowadzone są w języku ukraińskim i rosyjskim (valentyna.anisenko@uni.lodz.pl) oraz w języku polskim i angielskim (acw@uni.lodz.pl)
Czwartkowa grupa wsparcia dla studentów doświadczających trudności w radzeniu sobie z emocjami w procesie studiowania (prowadzenie w języku polskim): psycholog Beata Majcher, konsultant edukacyjny Agnieszka Piestrzeniewicz, zgłoszenia: acw@uni.lodz.pl beata.majcher@uni.lodz.pl. Termin: co dwa tygodnie w czwartek w godz. 13:00 –15:00.
Z kolei Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ stworzyło specjalny formularz dla studentów, słuchaczy z Ukrainy, którzy mogą poprzez niego określić, jakiego rodzaju pomoc jest im w tej chwili potrzebna.
Pomoc materialna
Akademickie Centrum Wsparcia prowadzi i koordynuje zbiórkę rzeczy, które za pośrednictwem Urzędu Miasta Łodzi zostaną przekazane osobom potrzebującym na Ukrainie. Zbierane są:
Rzeczy można przynosić do Akademickiego Centrum Wsparcia UŁ (ul. Pomorska 152) w godzinach 10:00 – 14:00 od poniedziałku do piątku.
Władze i jednostki UŁ cały czas monitorują sytuację na uczelni i sprawdzają, jaka dodatkowa pomoc może być przydatna.
źródło: UŁ