Aktualności
Szkoły wyższe
05 Września
Opublikowano: 2018-09-05

WSPiA stworzy interaktywne laboratorium „Cyber Crime”

„Cyber Crime” to nazwa innowacyjnego laboratorium, dzięki któremu studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej będą w wirtualnej rzeczywistość uczyć się prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia oraz analizy znalezionych śladów. Uczelnia dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego woj. Podkarpackiego kupi wart 100 tys. zł nowoczesny symulator wirtualnej sceny zbrodni. Z nowego narzędzia dydaktycznego będą korzystać m.in. studenci kierunków bezpieczeństwo wewnętrzne oraz prawo.

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa będzie trzecią uczelnią w Polsce i pierwszą na Podkarpaciu, która do programu nauczania na kierunkach bezpieczeństwo wewnętrzne i prawo wprowadzi symulator wirtualnej sceny zbrodni. Innowacyjne narzędzie dydaktyczne znajdzie się w tworzonym laboratorium „Cyber Crime”, które będzie częścią działającego przy WSPiA Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sadowej. Laboratorium zacznie działać na początku nowego roku akademickiego, tak aby w zajęciach przy użyciu wirtualnej rzeczywistości mogli uczestniczyć nowi studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Nowoczesny symulator wirtualnej sceny zbrodni jest innowacyjnym narzędziem dydaktycznym, dzięki któremu studenci mogą poznać zasady prowadzenia oględzin miejsca zbrodni oraz poprawnego zabezpieczania pozostawionych śladów. Symulator przenosi studenta do wirtualnie wykreowanego miejsca zbrodni. Do wyboru są dwa oddzielne scenariusze: morderstwo lub samobójstwo. W gabinecie rozmieszczone są dowody wymieszane z niepotrzebnymi w śledztwie przedmiotami. Dużą rolę w procesie edukacyjnym odgrywa wykładowca, który może dowolnie modyfikować scenariusz, utrudniając rozwiązanie zagadki.

Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości student ma możliwość przetestowania umiejętności śledczych w praktyce, w środowisku maksymalnie zbliżonym do realnego. Do dyspozycji ma profesjonalne narzędzia przeznaczone do ujawniania i zabezpieczenia śladów kryminalistycznych, a sposób wykonania zadania można obserwować na ekranie komputera lub projektora.

Laboratorium „Cyber Crime” oraz symulator wirtualnej sceny zbrodni ma jeszcze bardziej upraktycznić zajęcia dydaktyczne prowadzone w WSPiA i podnieść jakość kształcenia. Pozwoli także na jeszcze lepsze przygotowanie przyszłych kadr dla różnego rodzaju służb zajmujących się bezpieczeństwem państw i obywateli.

Pieniądze na stworzenie Laboratorium „Cyber Crime” w ramach Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej przy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej pochodzą z budżetu województwa podkarpackiego. Uczelnia otrzymała na ten cel 100 tys. zł.

Przemysław Pawlak

Dyskusja (0 komentarzy)