Minister klimatu i środowiska, Polska Akademia Nauk oraz przedstawiciele 15 szkół wyższych, koncentrujących się na przedsięwzięciach związanych z klimatem, podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz pogłębionej analizy działań służących zapobieganiu zjawisku suszy w kraju. Zainaugurowano też działanie platformy susza.gov.pl.
Współpraca w ramach porozumienia obejmuje wykorzystanie wzajemnej wiedzy i doświadczeń oraz potencjału naukowo-dydaktycznego. Ważnym jej elementem będzie praca nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami oraz technologiami służącymi ograniczeniu skutków suszy i niedoboru zasobów wodnych w kraju. W takcie spotkania z sygnatariuszami listu Michał Kurtyka, szef resortu klimatu i środowiska, zainaugurował również uruchomienie platformy susza.gov.pl – pierwszej strony w Polsce ujmującej problematykę suszy w kraju w sposób skonsolidowany pod kątem działań administracji rządowej, jak i podległych jej jednostek.
Poprzez platformę susza.gov.pl pragniemy szerzej spojrzeć na zjawisko, z którym zmagamy się jako kraj. Platforma to nie tylko komplementarne centrum przekazu informacji dotyczące suszy, ale przede wszystkim jest to miejsce, w którym odbiorca znajdzie wskazówki w zakresie oferowanej pomocy oraz wsparcia ze strony rządu. Będą to informacje dotyczące wsparcia podmiotów indywidualnych, rolników, przedsiębiorców oraz podmiotów publicznych – podkreślił minister klimatu i środowiska.
Łukasz Lange, pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska ds. przeciwdziałania skutkom suszy i niedoborowi zasobów wodnych w środowisku, dodał, że inauguracja projektu to impuls do postrzegania zjawiska suszy w sposób ujednolicony i komplementarny na poziomie administracji rządowej, ale z dodatkowym walorem, którym jest właśnie środowisko nauki.
Koalicję na rzecz przeciwdziałania zjawisku suszy, obok ministra klimatu i środowiska, tworzą: Polska Akademia Nauk i 15 uczelni, w tym: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki w Łodzi, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
MK
W najbliższym numerze „Forum Akademickiego” blok tekstów poświęconych suszy. Nasze zaproszenie do dyskusji na ten temat przyjęli: