Aktualności
Szkoły wyższe
30 Listopada
Fot. Arkadiusz Surowiec
Opublikowano: 2017-11-30

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z Wietnamem

29 listopada br. władze Politechniki Rzeszowskiej (prof. Grzegorz Masłowski – prorektor ds. kształcenia i prof. Grzegorz Ostasz – prorektor ds. współpracy międzynarodowej) przywitały kolejną 9-osobową grupę studentów z Wietnamu, która – podobnie jak poprzednicy – będzie uczestniczyła w kursie języka polskiego, aby w następnym roku akademickim rozpocząć studia na kierunkach mechatronika, transport, informatyka i finanse i rachunkowość.

W poniedziałek para prezydencka rozpoczęła czterodniową wizytę oficjalną wizytę
w Wietnamie. Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce uczy się ok. 300 wietnamskich studentów. Wyraził jednocześnie nadzieję, że dzięki umowie podpisanej przez wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina „tych studentów w najbliższych latach w Polsce, na różnych naszych uczelniach, będzie jeszcze więcej”. Politechnika Rzeszowska współpracuje z Wietnamem od 2016 r.

W lutym 2016 roku Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z wietnamską firmą Vietnam Airlines ALSIMEXCO, na podstawie której kandydaci z Wietnamu mogą podjąć studia na Politechnice Rzeszowskiej. Studia są poprzedzone intensywnym kursem języka polskiego.
W semestrze zimowym roku akademickiego 2016/2017 przybyła do naszej uczelni pierwsza
9-osobowa grupa Wietnamczyków. W bieżącym roku akademickim podjęli oni studia na następujących kierunkach: transport, lotnictwo i kosmonautyka oraz finanse i rachunkowość.

W listopadzie ubiegłego roku Politechnika gościła delegację Vietnam Airlines
w składzie Tran Quoc Than – dyrektor Vietnam Airlines ALSIMEXCO, Le Thi Tram Oanh vice-dyrektor lotniska Noibai, Luong Tuan Duc – zastępca dyrektora Vietnam Airlines ALSIMEXCO oraz Phan Quoc Binh – przedstawiciel wspomnianej firmy.

Przedstawiciele PRz przebywali w Wietnamie, w celu przeprowadzenia egzaminu wstępnego z matematyki i fizyki. Spotkali się również z pracownikami Ambasady RP w Hanoi, gdzie omawiali warunki uzyskania wiz dla osób chcących studiować na Politechnice Rzeszowskiej.

Anna Worosz

Dyskusja (0 komentarzy)