Aktualności
Szkoły wyższe
14 Maja
Źródło: Uniwersytet Gdański
Opublikowano: 2024-05-14

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Polskim Rejestrem Statków

Cyberbezpieczeństwo, morska energetyka wiatrowa, elektrownie jądrowe – to tylko część obszarów, które będą przedmiotem współpracy między Uniwersytetem Gdańskim a Polskim Rejestrem Statków SA. W planach także staże dla studentów oraz ekspertyzy i szkolenia przygotowywane przez naukowców.  

Porozumienie o współpracy podpisali dr hab. Sylwia Mrozowska – prorektor ds. współpracy i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Jacek Witt – członek Zarządu Polskiego Rejestru Statków SA. Przedmiotem umowy jest współdziałanie w zakresie tworzenia narzędzi do przeprowadzania analiz i symulacji zachowania się jednostek pływających, instalacji i urządzeń przemysłowych, jak również wspólna realizacja projektów z obszarów cyberbezpieczeństwa na morzu i lądzie. W pierwszej kolejności PRS wraz z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki UG opracują innowacje w zakresie cyberbezpieczeństwa m.in. dla rozwijającego się sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Ważnym elementem wymiany wiedzy będą praktyki dla studiów stacjonarnych, niestacjonarnych i podyplomowych, współpraca przy szkoleniach organizowanych przez PRS oraz wspólna organizacja seminariów i konferencji naukowych.

Porozumienie z Uniwersytetem Gdańskim jest przede wszystkim uzupełnieniem tych obszarów naszej oferty biznesowej, które chcielibyśmy poszerzyć. Są to m.in. działania związane z obszarem morskiej energetyki wiatrowej czy budową elektrowni jądrowej w regionie. PRS jako instytucja certyfikująca posiada duży potencjał i doświadczenie, by realizować tego typu projekty. Z kolei Uniwersytet Gdański ma duże doświadczenie, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, w tym kilka patentów związanych z tą branżą – przekonuje Jacek Witt.

W pracach Rady Technicznej Polskiego Rejestru Statków SA w obecnej kadencji (2022–2026) weźmie udział  dr hab. Marcin Marciniak, prodziekan ds. nauki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, który będzie odpowiedzialny za koordynację wymiaru współpracy związanego z cyberbezpieczeństwem.

Jesteśmy liderem na rynku technologii kwantowych. Nasz uniwersytet zatrudnia czołowych naukowców w dziedzinie teorii informacji kwantowej, którzy rozwijają m.in. nowe metody bezpieczeństwa tzw. quantum cybersecurity – tłumaczy Marciniak. – Oznacza to zupełnie nową filozofię budowania algorytmów szyfrujących, które są odporne na klasyczne ataki hakerskie. Takie zabezpieczenia są kluczowe, aby ochronić atrakcyjne dla hakerów systemy związane np. z morską energetyką wiatrową – dodaje.

Polski Rejestr Statków SA czyni starania, by dołączyć do projektu ekosystemu tzw. wyspy atomowej w ramach budowy pomorskiej elektrowni jądrowej. Rola PRS została zadeklarowana w obszarze doradztwa technicznego infrastruktury pomocniczej elektrowni jądrowej.

źródło: UG

Dyskusja (0 komentarzy)