Aktualności
Szkoły wyższe
15 Marca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2020-03-15

Wybory rektorów przełożone

Zaplanowane na najbliższy tydzień wybory władz rektorskich w kilku uczelniach zostały przełożone na inny termin. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że wybory rektorów, mimo zawieszenia na dwa tygodnie zajęć dydaktycznych w szkołach wyższych, będą przeprowadzane zgodnie z harmonogramem. Minister nauki Jarosław Gowin tłumaczył, że odwołanie zajęć nie oznacza zamknięcia uczelni.

– Administracja będzie nadal normalnie funkcjonować, mają być kontynuowane prace naukowe, nie widzę też zagrożeń dla przeprowadzania zgodnie z wcześniej przyjętym kalendarzem wyborów władz rektorskich – mówił.

W piątek wieczorem premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił jednak, że wraz z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego zakazana jest organizacja zgromadzeń, w których miałoby uczestniczyć więcej niż 50 osób. Dla wyborów na uczelniach oznaczałoby to w wielu wypadkach niemożność zorganizowania posiedzenia Kolegium Elektorów.

Dlatego w porozumieniu z obecnymi władzami oraz samorządem studenckim Uczelniane Komisja Wyborcza zdecydowała się przełożyć zaplanowane na poniedziałek, 16 października, wybory na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Startują w nich: prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą oraz prof. dr hab. Krzysztof Kubiak – dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Dzień później miały się odbyć wybory na rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Kandydują w nich: prof. Jerzy Piotr Gwizdała – obecny rektor uczelni, oraz prof. Arnold Kłonczyński – prorektor ds. studenckich i kształcenia. Po przeprowadzeniu konsultacji z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z przewodniczącym Rady Uniwersytetu Gdańskiego, z uwagi na konieczność ograniczenia ryzyka zarażenia koronawirusem, odwołano jednak zebranie Uczelnianego Kolegium Elektorów.

Przełożono również wszelkie przewidziane w ramach kalendarza wyborczego spotkania i zebrania związane z wyborami rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Startują: prof. Wojciech Pukocz – dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby oraz prof. Jacek Szewczyk z Wydziału Grafiki. Elektorzy mieli się zebrać 18 marca. Wcześniej planowano m.in. spotkanie z kandydatami.

W innym terminie odbędą się zaplanowane na 20 marca wybory na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie jedynym kandydatem jest obecny rektor prof. dr hab. Maciej Żukowski.

Uniwersytet Wrocławski zawiesił z kolei trwające procedury wyborcze, w szczególności przewidzianą na ten tydzień uniwersytecką debatę wyborczą oraz posiedzenie elekcyjne Uniwersyteckiego Kolegium Elektorów, a nowe terminy mają być podane nie później niż do 14 kwietnia 2020 roku. O stanowisko rektora dolnośląskiej uczelni ubiega się czterech kandydatów: prof. Karol Kiczka – dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, prof. Bogusław Pawłowski – kierownik Katedry Biologii Człowieka, prof. Leszek Pułka – kierownik Interdyscyplinarnej Pracowni Antropologii Mediów i Komunikatów Miasta oraz prof. Przemysław Wiszewski – dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)