Aktualności
Szkoły wyższe
09 Czerwca
Źródło: www.cm-uj.krakow.pl
Opublikowano: 2017-06-09

Wydruk wątroby

Student medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Jan Witowski opracował innowacyjną, prawdopodobnie najtańszą na świecie, metodę druku modeli wątroby 3D. Wydrukowane egzemplarze już pomagają operować pacjentów.

Tego typu operacje są rzadkością z uwagi na bardzo wysokie koszty. Metoda polskiego studenta pozwala na znaczne ograniczenie kosztów. Przede wszystkim wykorzystuje przeciętną drukarkę 3D, a nie specjalistyczne urządzenie znacznie droższe. Poza tym, zgodnie z projektem Witkowskiego nie drukuje się modelu całej wątroby, lecz jej elementy z plastiku, które potem są zalewane silikonem i w ten sposób powstaje całość. Polskiemu studentowi udało się znaleźć materiał, który będzie przezroczysty – model wątroby musi być przezroczysty, by było widać wewnętrzną strukturę narządu – i będzie zastępował przezroczystą żywicę używaną w drogich drukarkach.

– Wybrany przez nas silikon świetnie się sprawdza, więc możemy ominąć bardzo drogie maszyny i używać zwykłych drukarek, które można dosłownie postawić na biurku. Nasze rozwiązanie nie jest w niczym gorsze niż to wielokrotnie droższe, proponowane za granicą – wyjaśnia młody konstruktor.

Model wątroby 3D dokładnie odwzorowuje strukturę chorego narządu, dzięki czemu pozwala lekarzom w trakcie operacji bardziej precyzyjnie niż tomografia komputerowa znaleźć lokalizację zmienionych tkanek, w tym guzów, których położenie bywa ciężkie do wykrycia przy pomocy standardowych metod obrazowania.

Na razie model Witowskiego stosowany jest w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jednak zainteresowanie tym rozwiązaniem jest coraz większe zarówno wśród polskich jak zagranicznych chirurgów. O wynalazku pisze już specjalistyczna prasa zagraniczna.

– Z ogromnym entuzjazmem podchodzimy do tego typu modeli, bo pozwalają przedoperacyjnie wyjaśnić niektóre zawiłości anatomiczne, które mogą nas zaskoczyć w czasie operacji. Dzięki takim wydrukom wiemy, jaką strukturę ma narząd, co ułatwia planowanie i przebieg operacji – mówi chirurg w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, dr hab. Michał Pędziwiatr. Głównym wskazaniem do operacji wątroby są przerzuty innych nowotworów do tego narządu. Nie ma wielu ośrodków w Polsce, które zajmują się operacjami wątroby, a więc liczba pacjentów jest większa niż miejsc, w których można te operacje wykonać. Miejmy nadzieje, że dzięki temu rozwiązaniu sytuacja się zmieni.

JK

(źródło: PAP)

Dyskusja (0 komentarzy)