Aktualności
Szkoły wyższe
02 Maja
Źródło: ZUT
Opublikowano: 2023-05-02

Wydział Informatyki ZUT będzie miał nową siedzibę

Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie będzie miał nową siedzibę. Koszt jej budowy szacowany jest na 130 mln zł. Powstanie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej został ogłoszony przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i szczeciński oddział SARP. Do udziału zgłosiło się 36 pracowni architektonicznych z całej Polski. Ich zadaniem było zaprojektowanie gmachu do sześciu kondygnacji o powierzchni wynoszącej ok. 12 tys. mkw. Nowy budynek pod nazwą Akademicki Kampus ICT (Information and Communication Technologies) ma stanąć między siedzibą Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 Kwietnia a Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Tenisowej 33. W środku oprócz sal wykładowych i ćwiczeniowych dla Wydziału Informatyki znajdzie się czytelnia oraz tzw. strefy fabrykacji, dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw czy start-upów technologicznych.

Pierwsze miejsce w konkursie przyznano pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci za umiejętne wpisanie programu w zwartą kubaturę, która w niewielkim stopniu ingeruje w otoczenie.

Logiczna i uniwersalna struktura budynku pozwoliła na stworzenie atrakcyjnych wnętrz publicznych, które sprzyjają nieformalnej komunikacji pomiędzy studentami i wykładowcami. Na szczególną uwagę zasługuje rozwiązanie dolnych kondygnacji zlokalizowanych w cokole budynku, które pozwalają na integrację życia akademickiego i publicznego. Przesunięte względem siebie kubatury budynku otwierają widoki z wnętrza na otaczającą zieleń i zaprojektowane ogrody dachowe – napisano w uzasadnieniu.

Zwrócono także uwagę na kształtowanie właściwego klimatu wnętrz poprzez system atriów umożliwiających naturalną wentylację i wykorzystanie termicznej masy budynku.

Zaproponowany, bezpretensjonalny wyraz architektoniczny spełnia oczekiwania stawiane budynkom publicznym co do ich trwałości technicznej i estetycznej – podkreśliło jury, oceniając zwycięski projekt.

Koszt nowego Wydziału Informatyki ZUT szacowany jest na 130 mln zł. Budynek ma powstać w ciągu 4–5 lat.

MK, źródło: ZUT, www.architektura.muratorplus.pl

Dyskusja (0 komentarzy)