Senat Uniwersytetu Opolskiego zdecydował o powołaniu na tej uczelni Wydziału Lekarskiego. Do tej pory w strukturze Wydziału Przyrodniczo-Technicznego funkcjonował jedynie kierunek lekarski.
O decyzji Senatu poinformował rektor prof. dr hab. Marek Masnyk podczas konferencji prasowej, w której wziął także udział Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, od początku wielki orędownik organizowania kształcenia medycznego na Uniwersytecie Opolskim.
– Powołując Wydział Lekarski stawiamy kolejny krok na drodze wzmacniania ośrodka akademickiego, jakim jest i będzie nasza uczelnia z silnym kształceniem medycznym – mówił rektor.
Samodzielny już Wydział Lekarski powstaje na bazie Instytutu Medycyny. Rozpocznie działalność 1 października.
– Dzisiejsza uchwała Senatu jest historyczna – nie miał wątpliwości minister Ociepa. – To bardzo dobra wiadomość dla uniwersytetu, dla Opola, dla regionu, ale i dla Polski. Powołanie kierunku lekarskiego, a teraz Wydziału Lekarskiego, powoływanie na UO w przyszłości kierunków okołomedycznych, transformacja, jaką przechodzi Uniwersytecki Szpital Kliniczny – to wszystko kroki w kierunku silniejszego Opola, silniejszego regionu. Przed regionem stoją poważne wyzwania rozwojowe, a więc wszystkie ręce na pokład w celu wzmacniania jego akademickości, wzmacniania Uniwersytetu Opolskiego, bo jego dobra pozycja jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje o nowych inwestycjach w regionie, na decyzje młodych o tym, by tu pozostać lub by tu przyjechać. Jesteśmy w stanie sprostać wszelkim wyzwaniom, jednak nie samym optymizmem, ale synergią, wspólną pracą uczelni, samorządów, rządu – mówił minister.
Decyzja o tym, kto pokieruje nowym wydziałem, ma zostać ogłoszona do końca czerwca. Na konferencji pojawił się też wątek konsolidacji Uniwersytetu Opolskiego z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową.
– Rozporządzenie nie zostało jeszcze podpisane – wyjaśniał Marcin Ociepa. – Konsolidacja to proces złożony, wymagający roztropności. Lepiej podjąć dobrą decyzję nieco później niż szybko decyzję złą. Pamiętajmy, że mówimy o delikatnej materii, jaką jest środowisko akademickie ze swoją specyfiką, dorobkiem, niezależnością. Trzeba to wszystko uszanować – podkreślił minister.
Rektor Marek Masnyk dodał, że w ostatnich dniach spotkał się w Warszawie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem; rozmawiał z nim między innymi o planowanej konsolidacji z PMWSZ i o zapewnieniu jej autonomii w ramach, jakie stanowi ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym.
– Jestem optymistą i wierzę, że uda się osiągnąć satysfakcjonujący obie strony konsensus – zakończył rektor.
JK, źródło: UO