Aktualności
Szkoły wyższe
28 Września
Siedziba Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB
Opublikowano: 2017-09-28

Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB świętuje 40-lecie działalności

To będzie święto środowiska, okazja do spotkania, wspomnień i wspólnej zabawy – zapowiadają władze Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. W najbliższą sobotę, 30 września, jednostka będzie uroczyście obchodziła jubileusz 40 lat działalności.

Z tej okazji odbędzie się I Zjazd Absolwentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii. O godz. 16.00 w auli dydaktyczno-widowiskowej przy ul. Świerkowej 20 władze wydziału spotkają się z byłymi studentami.

– To pierwsze takie wydarzenie zorganizowane przez wydział i na wydziale, dlatego jestem przekonany, że towarzyszyć mu będzie sporo emocji i niezapomnianych chwil. Dla wielu osób będzie to okazja, by spotkać kolegów i koleżanki, a także swoich wykładowców nie widzianych od lat. Sam nie mogę się tego doczekać – zapowiada dr hab. Mirosław Sobecki, prof. UwB, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB, który także jest jego absolwentem.

Ważnym punktem uroczystości jest, zaplanowane na 17.00, otwarcie wystawy malarstwa dr hab. Marzanny Morozewicz, prof. UwB, pt. Obrazy. Następnie rozpocznie się oficjalna, otwarta dla wszystkich studentów, absolwentów i pracowników część uroczystości. Zakończy ją koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku, pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego, również absolwenta białostockiej pedagogiki. Wieczorem natomiast odbędzie się jubileuszowy bal.

W sumie przez 40 lat działalności mury wydziału opuściło ok. 20 800 magistrów, ponad 2600 licencjatów oraz  około 60 doktorów pedagogiki. Wielu z nich pełni dziś ważne funkcje publiczne, udziela się społecznie, działa w przestrzeni edukacji, kultury czy mediów. W 2013 r. powołana została Rada Absolwentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. W jej skład wchodzą m.in. Maciej Żywno – wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Grzegorz Dąbrowski – fotograf, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” w Białymstoku, Grażyna Dworakowska – dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury w Białymstoku, Cezary Mielko – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury  w Białymstoku, Maciej Rutkowski – dyrektor Zakładu Poprawczego w Białymstoku czy Katarzyna Potoniec – wiceprezes Fundacji Dialog.

Początki Wydziału Pedagogiki i Psychologii wiążą są z rozwojem I i II Seminarium Nauczycielskiego w Białymstoku. I Seminarium Nauczycielskie działało przy ul. Mickiewicza i odpowiadało za kształcenie nauczycieli przedmiotów ścisłych, II Seminarium Nauczycielskie mieszczące się przy ul. Świerkowej 20 (od kwietnia 1959 roku) miało kształcić humanistów. Seminaria te były podwaliną Wyższej Szkoły Nauczycielskiej powołanej w 1968 roku i działającej w ramach Filii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozwój WSE, jej przekształcenie w uczelnię uniwersytecką z prawem nadawania tytułu magistra, a następnie zmiany w strukturze wydziałów filii UW, doprowadziły do wyodrębnienia 1 października 1977 roku Wydziału Pedagogiki i Psychologii.

Sobotnie uroczystości to nie jedyny element obchodów. Z okazji jubileuszu odbyło się już kilka wydarzeń naukowych, a w najbliższych miesiącach odbędą się kolejne, m.in. posiedzenie Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN połączone ze spotkaniem dziekanów oraz kierowników instytutów pedagogiki z całej Polski, a także Seminarium Korczakowskie.

Katarzyna Dziedzik

Dyskusja (0 komentarzy)