Aktualności
Szkoły wyższe
22 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-22

Wykładowca WSPiA wicemistrzem Polski w Tai-Chi

Dr Dorota Ferenc-Kopeć, wykładowca WSPiA specjalizująca się m.in. w prawach człowieka, została wicemistrzem Polski w Tai-Chi. Medal wywalczyła podczas XIII Międzynarodowych Mistrzostw Polski Wushu Kungfu zorganizowanych w czerwcu 2017 r. w Warszawie. Dr Dorota Ferenc-Kopeć trenuje Tai-Chi od wielu lat. Jest również organizatorem spotkań z kulturą i religią tybetańską w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu zorganizowane zostały w Centrum Sportu Wilanów w Warszawie. W zawodach wystartowało blisko 300 najlepszych zawodników z Polski, Europy i Azji. Zawody jak co roku rozegrane zostały w formie pokazów w trzech kategoriach wiekowych – dzieci, juniorów i seniorów.

Dr Dorota Ferenc-Kopeć podczas zawodów reprezentowała Rzeszowski Klub Sportowy „Nan Bei – Tygrys”. Jej mistrzem jest Zhang Feng Jun, a trenerami utytułowani zawodnicy Tai-Chi Robert Mrózek oraz Ewa Solarz. Wykładowca WSPIA po doskonałych prezentacjach tradycyjnego chińskiego systemu ćwiczeń wywalczyła srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski seniorek w Tai-Chi w formach obligatoryjnych 24 i 40.

Tai Chi to tradycyjny chiński system ćwiczeń oparty na łagodnych ruchach i niewymuszonym, spokojnym oddechu. Wymaga koncentracji i harmonijnej współpracy ducha i umysłu. Pomaga w pełni wykorzystać możliwości intelektualne i fizyczne.

Dr Dorota Ferenc-Kopeć trenuje Tai-Chi od wielu lat. Regularnie startuje w zawodach, prezentując zdobyte umiejętności. Na co dzień pracuje w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Specjalizuje się w prawach człowieka oraz nauce o państwie i prawie. Jest również organizatorem wykładów otwarty w ramach spotkań z wysokim autorytetami buddyjskimi w WSPiA. Na jej zaproszenie uczelnię odwiedziła m.in. Iwona Kudera, która jako jedna z nielicznych polskich kobiet posiada tytuł „Lamy”, Sonam Topdem – przedstawiciel społeczności tybetańskiej na uchodźctwie, buddyjski duchowny Lama Gursam oraz wielokrotnie Desi Rinpoche, wysoki autorytet buddyjski, były sekretarz Dalajlamy.

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu to impreza sportowa organizowana przez Polski Związek Wushu. Wpisana jest na stałe do kalendarza międzynarodowych imprez IWUF (International Wushu Federation). Rywalizacja oraz prezentacja umiejętności uczestników odbywa się w konkurencjach Kung-Fu, Tai-Chi, Sanda – walki w formule full contact i Qingda – walki w formule light contact. Zmaganiom zawodników towarzyszą pokazy chińskich sztuk i sportów walki Wushu, mających na celu propagowanie, zdrowego stylu życia, aktywnych form wypoczynku i spędzania czasu wolnego.

Przemysław Pawlak

Dyskusja (0 komentarzy)