Ponad 428 tys. osób rozpoczęło w październiku studia na polskich uczelniach. Najwięcej z nich chciało studiować na Politechnice Warszawskiej, a najbardziej oblegana była Politechnika Poznańska. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało tegoroczną rekrutację.
Na I rok studiów w roku akademickim 2020/2021 przyjęto 428 609 osób. Ponad 314 tysięcy chętnych rozpoczęło naukę na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Naukę na studiach drugiego stopnia podjęło ponad 114 tysięcy studentów. W szkołach publicznych w tym roku akademickim uczy się prawie 300 tysięcy młodych ludzi, a szkoły niepubliczne przyjęły nieco ponad 129 tysięcy kandydatów.
Od kilku lat niezmiennie najwięcej kandydatów jako kierunek studiów wybiera informatykę. W tym roku było to ponad 33,6 tys. osób. Na drugim miejscu znalazła się psychologia (29,2 tys.), a na trzecim zarządzanie (25,4 tys.). W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków znalazły się także: prawo (19,2 tys.), kierunek lekarski (17,7 tys.), ekonomia (16,7 tys.), finanse i rachunkowość (13,6 tys.), filologia angielska (12,5 tys.), budownictwo (11,9 tys.), logistyka (9,9 tys.).
Najbardziej obleganym kierunkiem była inżynieria internetu rzeczy. Aby się na nią dostać, trzeba było zdeklasować aż 28 konkurentów. W czołówce zestawienia znajdują się też orientalistyka i komunikacja wizerunkowa. By studiować orientalistykę-koreanistykę trzeba było pokonać 23 kandydatów, a by zostać studentem komunikacji wizerunkowej – 18. Na dalszych miejscach znalazły się m.in. orientalistyka-japonistyka (16.5), mechanika i projektowanie maszyn (12,4), studia nad Koreą (12,4) czy matematyka i analiza danych (11.7).
Wśród najbardziej obleganych uczelni na pierwszych trzech miejscach w zestawieniu znalazły się politechniki: Poznańska, Gdańska i Warszawska, w których na jedno miejsce chciało się dostać więcej niż 6 kandydatów. Czwarte miejsce należy do Politechniki Łódzkiej (ponad 5 chętnych na jedno miejsce).
Najczęściej wybieraną przez kandydatów uczelnią była zaś Politechnika Warszawska, na której studiować chciało ponad 45 tysięcy osób. Drugą uczelnią z największą liczbą kandydatów jest Uniwersytet Warszawski – ponad 43 tysiące, a za nim Uniwersytet Jagielloński – ponad 33 tysiące.
Spośród uczelni niepublicznych najczęściej wybierano Wyższą Szkołę Bankową z siedzibą w Poznaniu (10 940), SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie (9 110) oraz Wyższą Szkołę Bankową z siedzibą w Gdańsku (8 772).
Dane opracowano na podstawie danych z uczelni zgromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym „POL-on”.
źródło: MNiSW