Aktualności
Szkoły wyższe
16 Stycznia
Fot. Jacek Szabela
Opublikowano: 2018-01-16

Wysoko i nisko

17 metrów wysokości i 30 metrów szerokości, tyle liczyć będzie ścianka wspinaczkowa powstająca w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Będzie to jeden z największych tego typu obiektów w naszym kraju.

Na ściance do prowadzenia znajdzie się ok. 60 stanowisk asekuracyjnych, dzięki czemu możliwe będzie ułożenie ponad 200 linii wspinaczkowych, informuje Marcin Maciągiewicz, prezes firmy Suzano, która jest wykonawcą i operatorem Centrum Wspinaczkowego Fiord mieszczącego się w Zatoce Sportu PŁ. Na przyszłych użytkowników czekać będą trasy o różnym stopniu trudności, od najłatwiejszych, przeznaczonych dla amatorów i dzieci, po w pełni profesjonalne, z których korzystać mogą doświadczeni zawodnicy.

Oprócz tego organizator przekaże do dyspozycji uczestników ścianę przeznaczoną do konkurencji wspinaczka na czas, na której będzie można rozgrywać różne zawody, także te o randze mistrzowskiej. Ściana spełniać będzie bowiem normy międzynarodowej federacji wspinaczki sportowej IFSC. Oddanie tego fragmentu rozpoczętej inwestycji zaplanowano na pierwszą połowę lutego.

Na koniec marca natomiast przewidziane jest z kolei otwarcie ścianki boulderowej, umożliwiającej uprawianie nowej dyscypliny wspinaczkowej polegającej na forsowaniu na maksymalnie 4-metrowych ściankach i trawersach krótkich tras, bez używania asekuracji. Jak twierdzi Witold Nykiel, dyrektor Zatoki Sportu PŁ, niskie ścianki idealnie nadają się do nauki techniki wspinaczkowej.

az

(źródło: p.lodz.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)