Aktualności
Opublikowano: 2017-11-16

Zacieśniają współpracę

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej i Gemini Park sp. z o.o. będą wspólnie realizować różnorakie projekty badawczo-rozwojowe.

Umowę regulującą niezbędne kwestie parafowali rektor ATH prof. dr hab. Jarosław Janicki oraz prezes zarządu Gemini Park sp. o. o., Rafał Sonik. Obie strony zainteresowane są realizacją wielu działań przeznaczonych specjalnie dla studentów bielskiej uczelni. Studiujący otrzymają w związku z tym możliwość zarówno odbycia praktyk w siedzibie firmy, przygotowania prac dyplomowych o tematyce ustalonej z Gemini Park, a także znajdą zatrudnienie w Centrum Handlowym Gemini Park Bielsko-Biała. W zapisach parafowanego porozumienia znalazła się ponadto koncepcja zakładająca utworzenie parku o charakterze naukowo-rekreacyjnym zwanego Miasteczkiem Innowacji, którego lokalizacja obejmowałaby rejon wykorzystywany przez Gemini Park.

Jak podkreślał Rafał Sonik intencją obu współpracujących podmiotów jest w tym przypadku stworzenie ciekawego ośrodka edukacyjnego przeznaczonego dla dzieci i młodzieży, dla którego punktem odniesienia może być Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy analogiczne ośrodki mieszczące się w Amsterdamie, Londynie oraz Chicago.

Prof. Janicki powołał już w tej sprawie grupę inicjatywną złożoną z uczelnianych wykładowców i studentów. Jej zadaniem będzie przygotowanie odpowiedniego projektu planowanego przedsięwzięcia.

Kolejnym krokiem zacieśniającym istniejąca między ATH a Gemini Park współpracę, owocującą już zakończonym projektem Czyste Beskidy, jest uruchomienie Skweru Poetów. Ta kulturotwórcza przestrzeń, mieszcząca się na terenie uczelnianego kampusu, została ufundowana i objęta mecenatem przez Gemini Park Bielsko-Biała. Moment jej otwarcia stał się jednocześnie czasem ogłoszenia przez prof. Janickiego konkursu na postać poety związanego z Podbeskidziem, którego sylwetka zostanie uwieczniona w formie rzeźby siedzącej na symbolicznej ławeczce. Nowością będzie sposób wykonania figury. Zostanie ona bowiem zrobiona z nowoczesnych materiałów polimerowych i kompozytów w technice 3D. Wyniki głosowania, przeprowadzanego via Internet, znane będą pod koniec roku, a już na wiosnę przyszłego roku nastąpi odsłonięcie ławeczki ze znajdującym się na niej wybranym twórcą.

az

(źródło: ath.bielsko.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)