W Krakowie dobiegła końca modernizacja Małego Paderevianum. Użytkownikami nowoczesnego obiektu będą dwa instytuty Uniwersytetu Jagiellońskiego: Filologii Klasycznej oraz Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Inwestycja pochłonęła około 13 mln zł.
Socmodernistyczny gmach Małego Paderevianum zaprojektowany przez Andrzeja Lipskiego i Konrada Wierzbickiego oddano do użytku blisko pół wieku temu. Ze względu na nietypową formę zaraz po wybudowaniu wzbudził pod Wawelem gorącą dyskusję o dopuszczalnej stylistyce nowych budynków w obrębie starej zabudowy miasta. Mieścił się w nim Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ oraz hotel dla profesorów wizytujących. W 2014 roku budynek został wyłączony z użytkowania i od tego czasu oczekiwał na remont.
Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2021 roku. Pierwotnie miały potrwać 12 miesięcy, ale z uwagi na to, w jakim stanie zastaliśmy ten obiekt, zaszła konieczność, by termin wydłużyć. Z dawnego Małego Paderevianum został właściwie goły szkielet. Przedmiotem inwestycji była przebudowa, rozbudowa i nadbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania trzech ostatnich kondygnacji z funkcji mieszkalnej na naukowo-dydaktyczną. Budynek został dostosowany do obowiązujących przepisów w zakresie wymagań ochrony przeciwpożarowej, warunków sanitarno-higienicznych czy bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie jesteśmy na etapie ostatnich odbiorów i prac porządkowych – raportuje Bartosz Skorupa, kierownik Działu Inwestycji Budowalnych UJ.
Sześciokondygnacyjny gmach o powierzchni użytkowej 1390 mkw. przeszedł całkowitą metamorfozę. Idealnie wpisał się w zabudowę sąsiadujących z nim budynków, które tworzą kampus filologiczny. Zyskał nową szklano-aluminiową fasadę. Mimo że na wyższych kondygnacjach zrezygnowano z wyoblonych balkonów, w zamian zainstalowano elementy dekoracyjne nawiązujące do charakterystycznych balustrad. Wewnątrz powstała nowa żelbetowa klatka schodowa oraz szyb windowy. Wykonano też roboty termomodernizacyjne, w tym m.in. ocieplenie całego budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, które zapewnią, że będzie on niskoenergetyczny. Zużycie energii zmniejszy też oświetlenie LED, które jest przyjazne dla oczu i ma odpowiednią temperaturę barwową. Obiekt wyposażono w system zarządzania BMS – ważny element inteligentnego budownictwa, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu. Ponadto nowatorskie systemy okienne niemal w pełni tłumią hałas generowany przez ruchliwą al. Mickiewicza.
Wkrótce do zmodernizowanego Małego Paderevianum przeniosą się studenci i pracownicy Instytutu Filologii Klasycznej oraz Instytutu Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Każda z kondygnacji oznaczona jest innym kolorem. Na parterze budynku urządzono największą salę wykładową oraz bibliotekę z czytelnią, której większość magazynów znajduje się w piwnicach. Piętra pierwsze i drugie to głównie mniejsze sale seminaryjne i wykładowe. Większość z nich wyposażono w nowoczesne nagłośnienie, tablice interaktywne, projektory i automatyczne rolety. Na pozostałych poziomach ulokowano pokoje pracy cichej, pomieszczenia administracyjne i socjalne. Z kolei na dachu zamontowano centrale wentylacyjne i agregaty chłodnicze. Budynek jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w poruszaniu się po nim pomogą tabliczki informacyjne w języku Braille’a.
Oddanie do użytku zmodernizowanego Małego Paderevianum oznacza zakończenie budowy i przebudowy całego kompleksu budynków mieszczących się u zbiegu ulicy Krupniczej i alei Mickiewicza. Powstał w ten sposób kampus filologiczny składający się z czterech budynków, w którym od nowego semestru będzie się uczyć ponad 3 tys. studentów. Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków – przekonuje dr hab. Władysław Witalisz, dziekan Wydziału Filologicznego UJ.
Przebudowa budynku pochłonęła ok. 13 mln zł.
Łukasz Wspaniały, źródło: UJ