Aktualności
Szkoły wyższe
03 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-03

Zdalny Uniwersytet Trzeciego Wieku na UG

Gdański Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Uniwersytecie Gdańskim (GUTW) w okresie ograniczeń związanych z pandemią SARS-CoV-2 nie zapomina o swoich słuchaczach przebywających w domach. W wykładach, warsztatach czy wspólnym oglądaniu filmów można uczestniczyć zdalnie. Na stronie GUTW zamieszczonych jest ponad trzydzieści różnego rodzaju prezentacji przygotowywanych przez wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego i osoby współpracujące z GUTW z myślą o seniorach.

GUTW UG skupia obecnie ponad 1500 osób i jest największą tego typu organizacją działającą na rzecz osób 60+ w Trójmieście. Utrzymuje się z wpłat uczestników wykładów, kursów i zajęć przygotowywanych z myślą o wymagających słuchaczach, jakimi są seniorzy.

Ograniczenia związane z wychodzeniem z domu, zawieszeniem zajęć na polskich uczelniach i odwołaniem wszystkich wydarzeń są dla seniorów dużym wyzwaniem, zwłaszcza, że do tej pory były to osoby aktywne, a zaliczane są do grupy najwyższego ryzyka zachorowania na COVID-19.

Po zawieszeniu wykładów na UG nauczyciele akademiccy i osoby współpracujące z GUTW zostali poproszeni o zdalne przygotowanie zajęć. Odzew był natychmiastowy. Dzięki życzliwości i pracy wielu osób, m.in. prof. Arnolda Kłonczyńskiego prorektora ds. studenckich i kształcenia, prof. Beaty Możejko, prof. Błażeja Śliwińskiego, dr Agnieszki Kiejziewicz, dr Edyty Bonk, Waldemara Borzestowskiego czy znawcy opery Jerzego Snakowskiego, zostało przygotowanych ponad trzydzieści różnego rodzaju wykładów, zajęć i prezentacji do oglądania, słuchania i czytania. Prezentacje są zamieszczane na stronie GUTW oraz FB. Są one dostępne nie tylko dla słuchaczy GUTW.

Wyłącznie do słuchaczy GUTW skierowana jest natomiast oferta nauki języka hiszpańskiego, powtórzenia materiału, a także konkurs związany z wykładami oraz prawniczymi sentencjami łacińskimi (przygotowanymi przez prof. Jerzego Zajadło). Dzięki licznym zwrotnym mailom od słuchaczy wiadomo, że zdalna oferta GUTW cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Beata Czechowska-Derkacz

Dyskusja (0 komentarzy)