Aktualności
Szkoły wyższe
21 Maja
Opublikowano: 2018-05-21

Zespół SumoMasters podbija Amerykę

Dwa złote medale i jeden brązowy zdobyła drużyna SumoMsters z Politechniki Białostockiej na największych zawodach robotycznych Ameryki Północnej – Robogames 2018 w Pleasanton w Kalifornii.

W kategorii MiniSumo organizatorzy dopuścili do udziału 29 konstrukcji, z czego 3 należały do zespołu SumoMasters. Najlepszym z robotów okazał się robot Hellfire2, który zajął 1 miejsce. Dwie pozostałe konstrukcje znalazły się w pierwszej szesnastce.

W koronnej kategorii MegaSumo wzięły udział 24 konstrukcje. Najwyższe miejsce zajął robot białostockiej drużyny SumoMasters ACE, trzeci był Masakrator, a Speedster czwarty.

Warto podkreślić, że w tych zawodach mogą wziąć udział tylko roboty, które przejdą wcześniej weryfikację i uzyskają akceptację organizatorów.

– Zawodnicy z innych krajów byli pod ogromnym wrażeniem, że nasz zespół posiada tak wiele świetne zbudowanych robotów. Najbardziej ucieszył nas sukces robotów mini, które w ostatnim czasie przeszły gruntowną modernizację. Zostały  również, tak jak ich większe odpowiedniki, wyposażone w dostarczone przez firmę Wenglor czujniki oraz silniki z firmy Faulhaber. Dodatkowo nowe układy sterujące zaprojektowane zostały przez członków drużyny. To wszystko z pewnością wpłynęło na osiągnięte wyniki – relacjonował zespół SumoMasters wprost z Kalifornii.

Pieniądze na budowę robotycznych konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyna otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego “Najlepsi z najlepszych! 2.0”. Budowę robotów wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Warto przypomnieć, że Drużyna SumoMasters  w grudniu ubiegłego roku wywalczyła z robotem Masakrator pierwsze miejsce na zawodach International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio. Zawody w Japonii to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu walk robotów Sumo, przyciągają najlepszych na świecie konstruktorów i ich roboty.

Więcej informacji o robotach sumo z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej na stronie: www.wm.pb.edu.pl/sumomasters

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)