Aktualności
Szkoły wyższe
02 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-02

Zespół z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężył w Studenckim Konkursie Mostów Stalowych

W środę 31 maja zakończył się na Politechnice Wrocławskiej Studencki Konkurs Mostów Stalowych. W konkursie wzięło udział 6 drużyn z 5 uczelni w kraju. Drużyna z Politechniki Rzeszowskiej zajęła pierwsze miejsce, drugie zajął zespół z Politechniki Śląskiej a trzecie zespół z Politechniki Wrocławskiej.

W tegorocznej edycji zadaniem uczestników było zaprojektowanie modelu mostu kratownicowego o rozpiętości 2,5 m i szerokości 1 m oraz samodzielne wykonanie konstrukcji. Każdy model przeszedł próby obciążeniowe, aż do zniszczenia. Jury oceniało projekty według kilku kryteriów, m.in. stosunku nośności do masy, czasu wykonania konstrukcji i zużycia materiałów. Przy ocenie końcowej najważniejsza była nośność obiektu.

Celem konkursu było nie tylko rozwijanie umiejętności projektowania mostów ale także potwierdzenie zdolności pracy zespołowej, możliwości organizacyjnych oraz przybliżenie problemów, z którymi  muszą  się  zmierzyć  konstruktorzy, takich jak nośność połączeń, wytrzymałość materiałów, technologia montażu.

Zwycięską drużynę Politechniki Rzeszowskiej stanowili członkowie Koła Naukowego Mostowców, działającego przy Zakładzie Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz, w składzie: Wojciech Maziarka (kapitan), Mateusz Kawa, Mariusz Kumor, Maciej Rajchel, Paweł Szpiech.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i elektroniczne. Główną nagrodą jest udział w konferencji naukowo-technicznej, która odbędzie się w listopadzie na Politechnice Wrocławskiej.

Opiekun Koła Naukowego Mostowców jest dr inż. Lucjan Janas

Anna Worosz

Dyskusja (0 komentarzy)