Aktualności
Szkoły wyższe
11 Maja
Źródło: UPP
Opublikowano: 2021-05-11

Zielona energia na UPP

Na pięciu budynkach i trzech akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zainstalowane zostaną instalacje fotowoltaiczne. To jedna z największych instalacji OZE na budynkach użyteczności publicznej w stolicy Wielkopolski.

Planowana inwestycja obejmie instalację dachowych modułów fotowoltaicznych oraz – po raz pierwszy w Poznaniu – modułów dachowych samoodśnieżających, świetlików fotowoltaicznych i lameli fotowoltaicznych szkło-szkło montowanych jako żaluzje zewnętrzne. Inwestycja ma zostać zrealizowana do połowy października 2021 r. Produkowana energia zostanie wykorzystana wyłącznie na użytek obiektów uczelni. Inwestycja poza oczywistymi korzyściami finansowymi i środowiskowymi ma również promować tego typu ekologiczne rozwiązania.

W czasach, kiedy priorytetem jest zmniejszenie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko, bardzo ważne jest wdrażanie innowacyjnych metod pozyskiwania energii przez duże podmioty, jak nasza uczelnia – mówi Robert Fabiański, kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jedną z realizowanych już tego typu inwestycji jest działanie nowoczesnej biogazowni UPP w Zakładzie doświadczalnym w Przybrodzie, pozwalającej na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 6,8 tys. ton rocznie. Kolejnym etapem są instalacje fotowoltaiczne. Przetarg na ich wykonanie wygrała firma ML System SA. Pojawią się na: budynku Collegium Maximum (ul. Wojska Polskiego 28), budynku Biocentrum (Dojazd 11), Centrum Kultury Fizycznej (Dojazd 7), budynku Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu (ul. Wojska Polskiego 31/33), budynku Wydziału Leśnego i Technologii Drewna (ul. Wojska Polskiego 38/42) i Domach Studenckich „Jurand”, „Danuśka” i „Maćko” (ul. Piątkowska 94).

Instalacja fotowoltaiczna zostanie tak zaprojektowana, aby inteligentnie zarządzać energią poprzez system, który koordynuje pracę modułów oraz falowników fotowoltaicznych. Dzięki temu wyprodukowana energia w ciągu roku będzie wynosić 428,80 MWhe/rok, co pozwoli zaoszczędzić 360,82 tony ekwiwalentu CO2/rok. Na każdym z budynków z zainstalowanymi modułami będą monitory, na których można będzie zobaczyć ilość energii produkowanej w danej chwili, wyprodukowanej w całości oraz oszczędności CO2 – mówi Marek Klimecki, zastępca kanclerza ds. technicznych UPP.

Warto także podkreślić edukacyjny charakter inwestycji. Tego typu instalacje to znakomita okazja dla naukowców zajmujących się aspektami OZE i studentów kierunku ekoenergetyka, którzy zyskują możliwość praktycznego poznania działania instalacji solarnych.

MK, źródło: UPP

Dyskusja (0 komentarzy)