Aktualności
Szkoły wyższe
14 Lutego
Opublikowano: 2017-02-14

Zimno, zimniej, najzimniej

Rosyjska Jakucja, miejscowość Ojmiakon na Syberii, nie bez kozery nazywana biegunem zimna, gdzie notowane są temperatury sięgające nawet -70 stopni Celsjusza, stanie się miejscem zmagań kolarza Valeriana Romanovskiego, który właśnie tam zamierza pobić trzy rekordy Guinnessa, chcąc przejechać w czasie 12, 24 i 48 godzin jak najdłuższy dystans w ekstremalnie niskich temperaturach.

Przygotowania do realizowanego wspólnie z Wawrzyńcem Kucem i Wacławem Labą Projektu VR 2017 rozpoczęły się w specjalistycznym laboratorium termoklimatycznym Politechniki Krakowskiej, dysponującym komorą termoklimatyczną, gdzie można testować niezawodność, bezpieczeństwo i odporność organizmu ludzkiego, wszelkich materiałów, sprzętów codziennego użytku oraz obiektów o masie nie przekraczającej 60 ton, nie tylko w skrajnych temperaturach od –55 do +70º C, ale także w ekstremalnych warunkach klimatycznych obejmujących takie parametry jak wilgotność, nasłonecznienie, deszczowanie, szronienie czy roszenie. 42-letni kolarz jest pierwszym człowiekiem poddającym się testom w sztucznym mrozie stworzonym w Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych, w którym przez trzy dni wykonywać będzie w maksymalnie mroźnych warunkach czynności powtórzone następnie w czasie próby bicia rekordu już w realnym świecie Jakucji. Podczas eksperymentu przebadane zostaną elementy wyposażenia, rowery, ubrania, sprzęt elektroniczny, namioty i śpiwory, środki ochrony oczu i twarzy, a także środki kosmetyczno-medyczne, a w czasie próby wysiłkowo-kondycyjnej przestudiowane zostaną wszelkie zabezpieczenia, kombinacje ubioru, ustalone zostaną również okresy przerw i serwisu oraz zidentyfikowane uciążliwości związane z odczuciem zimna.

Politechnika Krakowska objęła patronatem naukowym projekt sportowca, który na swoim koncie ma już pięć rowerowych wyczynów wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa. Powstałe na terenie kampusu Wydziału Mechanicznego Laboratorium Badań Technoklimatycznych zajmuje budynek o powierzchni całkowitej liczącej ponad 1054 m2 i kubaturze wynoszącej ponad 9500 m3, a krakowscy naukowcy już od lat 70. ubiegłego wieku zajmują się problematyką atestacji maszyn roboczych w skrajnych warunkach klimatycznych, w wyniku czego powstała tu unikalna infrastruktura techniczno-organizacyjna i pomiarowa.

az

(źródło: pk.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)