Aktualności
Szkoły wyższe
08 Lutego
Opublikowano: 2021-02-08

Zmiana na czele CeNT UW

Prof. Wojciech Dominik z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego został p.o. dyrektora Centrum Nowych Technologii UW. Zastąpi prof. Ewę Bulską, która kierowała jednostką od kwietnia 2019 roku. 

Akt powołania na to stanowisko rektor UW, prof. Alojzy Z. Nowak, wręczył 3 lutego w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego. Prof. Wojciech Dominik jest ekspertem w zakresie fizyki wysokich energii i cząstek elementarnych. Pracuje w Zakładzie Cząstek i Oddziaływań Fundamentalnych na Wydziale Fizyki UW. Pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Rady Naukowej w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego. Jest założycielem Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii, w którym w latach 1998–2004 był dyrektorem.

Po objęciu stanowiska p.o. dyrektora CeNT UW, zwrócił uwagę, że od czasu powołania tej jednostki zmienił się zarówno uniwersytet, jak i jego otoczenie.

Niektóre krajowe doktryny pozycjonujące rolę nauki w społeczeństwie nie są już tak mocno akcentowane jak dawniej. Niezmienne pozostaje fundamentalne znaczenie badań naukowych w rozwoju cywilizacyjnym. A określenie „technologie” w nazwie CeNT zobowiązuje. Liczę, że uda się zwiększyć intensywność współpracy z wydziałami przyrodniczymi na kampusie Ochota oraz innymi jednostkami UW. W tym roku, w związku z upływem okresu trwałości projektu finansowanego z funduszy strukturalnych, CeNT zyska większą swobodę współpracy z przedsiębiorstwami. Zamierzam wspierać podejmowanie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych we współpracy z otoczeniem komercyjnym. Takie formy pracy naukowej umożliwią studentom uniwersytetu zdobycie ważnych umiejętności i doświadczeń zawodowych – zapowiedział.

Ustępująca ze stanowiska prof. Ewa Bulska, dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, podkreśliła, że CeNT UW znajduje się w dobrej sytuacji, także finansowej, ze sprawnie funkcjonującą administracją, która rozumie potrzeby naukowców.

Mam satysfakcję, że udało mi się stworzyć warunki do prowadzenia badań multidyscyplinarnych – tak, żeby różne dziedziny mogły się w sposób zrównoważony rozwijać. Za najważniejsze wyzwanie uważałam zapewnienie komfortu pracy wszystkim grupom badawczym, w warunkach równego traktowania każdego projektu i naukowca. Ważne było także stworzenie możliwości działania grup badawczych z różnych dziedzin. Mam tu na myśli przede wszystkim biologię, chemię i fizykę, ale również grupy zajmujące się w jakimś stopniu archeologią czy inżynierią materiałową. Jestem spokojna o losy tej unikatowej jednostki naszej uczelni – mówiła prof. Bulska, kierująca CeNT UW od kwietnia 2019 roku.

źródło: UW

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)