Aktualności
Szkoły wyższe
06 Lutego
Dr hab. Jacek Bonarek, fot. Jarosław Krak
Opublikowano: 2024-02-06

Zmiana rektora w Akademii Piotrkowskiej

Dr hab. Dariusz Rogut nie jest już rektorem Akademii Piotrkowskiej. Na jego miejsce minister Dariusz Wieczorek powołał dr. hab. Jacka Bonarka, jeszcze do niedawna pełnomocnika rektora tej uczelni.

Jak informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr hab. Dariusz Rogut w piątek 2 lutego złożył rezygnację z funkcji rektora Akademii Piotrkowskiej. Szef resortu ją przyjął, następnie wygasił mandat dotychczasowego rektora i jeszcze tego samego dnia powołał na jego miejsce dr. hab. Jacka Bonarka. Portal www.piotrkowski24.pl podaje, że to długoletni pracownik piotrkowskiej uczelni – wcześniej był pełnomocnikiem rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ds. Filii w Piotrkowie oraz prorektorem do spraw studenckich Akademii Piotrkowskiej. Pod koniec minionego roku został odwołany z tej funkcji przez… Dariusza Roguta. Ma pełnić obowiązki rektora do końca sierpnia i w tym czasie doprowadzić do nowych wyborów, które wyłonią władze uczelni na kolejną kadencję, rozpoczynającą się 1 września.

Tymczasem Dariusz Rogut wydał 5 lutego oświadczenie, w którym podważa decyzję ministra o wygaśnięciu mandatu. W jego ocenie, zgodnie ze statutem Akademii Piotrkowskiej, może to uczynić jedynie przewodniczący Kolegium Elektorów. Wybory do tego ciała jeszcze trwają i nie jest ono w tej chwili władne stwierdzić wygaśnięcia mandatu. Za bezprawne były rektor uznaje także powołanie na swoje miejsce Jacka Bonarka.

Powołanie dokonane zostało na podstawie ustawy z 9 marca 2023 roku o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej. Przytoczona podstawa prawna jednoznacznie stwierdza, że minister powołuje pierwszego rektora AP. Akt taki miał już miejsce i nie można go ponawiać, zwłaszcza w czasie, gdy prawnie nie wygasł jeszcze mandat powołanego wcześniej rektora – argumentuje Rogut, który był rektorem Akademii Piotrkowskiej od czerwca ubiegłego roku, a wcześniej zajmował stanowisko dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

W styczniu na naszym portalu opisaliśmy nieprawidłowości, jakich dopuszczono się w Akademii Piotrkowskiej w związku z ogłoszonymi konkursami na stanowiska badawczo-dydaktyczne i dydaktyczne.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Krzysztof 16.02.2024 17:13

    Zapomniano wspomnieć w tekście, że nowy Rektor w związku ze swoją historią zawodową ma na koncie oskarżenia o naruszenie DYSCYPLINY FINANSÓW PUBLICZNYCH oraz MOBBING...