Zooterapia to znana metoda leczenia poprzez kontakt człowieka ze zwierzęciem. Metoda ta szczególnie istotna jest w leczeniu młodych osób. Obecnie w tym zakresie można również zrealizować dodatkowe kształcenie również na Podkarpaciu.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uruchomiła ciekawą możliwość kształcenia na specjalności zooterapia. Jest to specjalność przeznaczona zwłaszcza dla studentów chcących poszerzyć swoją wiedze i umiejętności w tym zakresie. W trakcie specjalności kompleksowo podana jest edukacja z trzech głównym dziedzin zooterapii. Słuchacze zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności w pracy z osobami niepełnosprawnymi z wykorzystaniem zwierząt: konia, kota, psa i alpaki.
Podczas zajęć prowadzonych przez ekspertów oraz praktyków z zakresu zooterapii (hipoterapia, dogoterapia, felinoterapia) studenci poszerzą swój warsztat o dodatkowe umiejętności zooterapeutyczne, dzięki czemu zdobędą odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje do rozpoczęcia własnej działalności zooteraputycznej.
„Terapia ze zwierzętami jest bardzo popularną formą usprawniania psychoruchowego i wpisała się na stałe w wachlarz działań rehabilitacyjnych stosowanych w takich chorobach, jak: mózgowe porażenie dziecięce, autyzm dziecięcy, zespół Downa czy tez choroby wieku geriatryczne (choroba Parkinsona, Alzhaimera). – mówi dr Daria Sawaryn, kierownik Centrum Zooterapii WSIiZ.
Zooterapia jest znaną metodą leczenia poprzez kontakt człowieka ze zwierzęciem. Jak dowodzą badania, pozytywne oddziaływanie zwierząt na ludzi, oprócz wpływu na poprawę zdrowia i samopoczucia, dotyczy również sfery emocjonalnej, poznawczej czy społecznej.
„Zajęcia praktyczne ze zwierzętami odbywać się będą w Centrum Zooterapii, w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Kształcenie w tym zakresie mogą podjąć studenci WSIiZ, ale również osoby zainteresowane poszerzeniem swojej wiedzy i umiejętności terapeutycznych” – informuje Dominik Łazarz z Biura Prasowe WSIiZ.
Więcej informacji na stronie zooterapia.wsiz.pl.