Aktualności
Szkoły wyższe
10 Sierpnia
Źródło: ZUT
Opublikowano: 2023-08-10

ZUT drukuje betonem w 3D w nowych laboratoriach

Dwa nowe laboratoria: druku 3D z betonu i pozyskiwania surowców z odpadów powstają w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Ich uruchomienie kosztować będzie blisko 7 mln zł.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, w którym opracowano technologię druku 3D betonem. Uczelnia prowadzi działalność badawczą i współpracuje z przemysłem. Kolejnym etapem rozwoju w tym obszarze będą powstające na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska dwa nowe laboratoria.

Laboratorium druku 3D z betonu wyposażone zostanie w wielkogabarytową drukarkę. Urządzenie pozwoli na wykonanie elementów konstrukcyjnych o gabarytach 4 × 2 × 2 metry. Pracownicy uniwersyteckiego laboratorium na zamówienie wyprodukują prototypy stropów czy kolumn, a także elementy małej architektury.

Z kolei w laboratorium pozyskiwania surowców i energii z odpadów znajdą się m.in. stanowiska badania wód opadowych i zawartości substancji ropopochodnych w ściekach. Naukowcy zbadają możliwości wydajniejszego pozyskiwania kompostu czy kruszywa do betonu z odpadów i ścieków. Dużym firmom podpowiedzą, jak segregować i przetwarzać problematyczne odpady bądź rekultywować tereny po składowiskach śmieci. Na terenie laboratorium powstaje modułowa oczyszczalnia ścieków, w pracowni tuż obok badacze spróbują spowolnić procesy korozji studzienek kanalizacyjnych, a ich koledzy poszukają rozwiązań, które pomogą dużym aglomeracjom produktywniej wykorzystać deszczówkę.

Inwestycja, która pochłonie prawie 7 mln zł, obejmuje kompleksową modernizację ponad 250 metrów kwadratowych pomieszczeń. Znajdą się w nich nowocześnie wyposażone powierzchnie laboratoryjne, warsztaty i pracownie. Prace zakończą się jeszcze w tym roku, a laboratoria pełną parą ruszą z początkiem kolejnego.

MK, źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)