Aktualności
Szkoły wyższe
31 Marca
Fot. Aurelia Kołodziej
Opublikowano: 2023-03-31

ZUT partnerem w programie budowy reaktora jądrowego w Policach

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podpisał porozumienie z Grupą Azoty Police oraz Ultra Safe Nuclear w sprawie budowy reaktora MMR. W najbliższym półroczu zostanie opracowany program badawczy oraz plan budowy i eksploatacji instalacji MMR.

Zgodnie z założeniami w pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora MMR o mocy 30 MWt. Reaktor będzie służyć jako obiekt szkoleniowy, badawczy i testowy. Zostanie podłączony do infrastruktury energetycznej Grupy Azoty Police, co zapewni możliwość badania, testowania, optymalizacji i integracji zero-emisyjnego źródła energii MMR z obiektem przemysłowym. Współpraca w tym zakresie pozwoli na opracowanie planu wdrożenia na pełną skalę wykorzystania energii jądrowej do procesów chemicznych i wytwarzania pary oraz wodoru w obiektach Grupy Azoty Police.

MMR firmy Ultra Safe Nuclear to wysokotemperaturowa „bateria jądrowa” chłodzona gazem czwartej generacji, wykorzystująca całkowicie ceramiczne mikrokapsułki w celu uzyskania najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Oferuje proste, skalowalne, bezemisyjne źródło energii, które chroni zasilane przez niego obiekty przemysłowe i jest niezbędne do dekarbonizacji zastosowań przemysłowych. Ultra Safe Nuclear prowadzi aktywne projekty wdrażania mikroreaktorów w Kanadzie w Canadian Nuclear Laboratories w Chalk River na University of Illinois Urbana-Champaign (USA) oraz na Uniwersytecie LUT w Lappeenranta w Finlandii. Wysokotemperaturowy chłodzony gazem MMR jest postrzegany jako istotne rozwiązanie dla dekarbonizacji przemysłu.

Trójstronne porozumienie między Grupą Azoty Police, Ultra Safe Nuclear i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie zakłada również możliwość organizacji szkoleń dla studentów, w tym umożliwienie przeprowadzenia praktycznych badań stosowanych związanych z produkcją czystej energii MMR.

Porozumienie to daje szanse rozwoju, z jednej strony – naukowcom, którzy mają być włączeni do współpracy i przygotowania programu badawczego oraz wspólnemu opracowaniu planu budowy, eksploatacji i utrzymaniu instalacji reaktora MMR, z drugiej – to również szansa rozwoju naszych studentów, którzy będą mieli możliwość odbywania szkoleń i prowadzenia praktycznych badań związanych z  produkcją czystej energii. Przed nami poważne wyzwanie i duża odpowiedzialność. Zrobimy wszystko, aby tego zaufania nie zawieść i zaangażować naszych najlepszych specjalistów – zapowiada prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Mateusz Lipka, źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)