Aktualności
Szkoły wyższe
26 Maja
Opublikowano: 2017-05-26

Zwycięstwo studentów z SKN „Konstruktor” na BRICO 2017

Ze złotym i brązowym medalem wrócili z Estonii studenci Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Na Międzynarodowy Konkurs BRICO 2017 (15-19 maja) pojechały do Tallina dwie  drużyny ze Studenckiego Koła Naukowego „Konstruktor”.

I miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Drużyna BriCojones (w składzie: Artur Adamik, Kamil Walesieniuk, Anna Wawrusiewicz i Adam Janucik). Most łukowy drużyny, dzięki niskiej masie i dobrym wynikom we wszystkich branych pod uwagę kryteriach, pokonał wszystkie konstrukcje.

Drużyna Shroud Masters (w składzie: Michał Rogowski, Michał Dec, Patrycja Białojan i Paulina Targońska) zajęła III miejsce w klasyfikacji wizualnej. Drużyna postanowiła stworzyć oryginalną koncepcję mostu wantowego, która okazała się unikalna w porównaniu do wszystkich innych konstrukcji biorących udział w tegorocznych zawodach.

W konkursie wzięło udział 14 drużyn z 7 krajów: Chorwacji, Włoch, Węgier, Polski, Łotwy, Estonii i Szwecji. Zadanie polegało na zaprojektowaniu przęsła mostu stalowego o rozpiętości 5 m i zadanej skrajni. Ponadto ważna była oryginalność i estetyka wykonanych modeli. Konstrukcje należało wykonać w zakładzie prefabrykacji oraz zmontować ją w jak najkrótszym czasie już podczas zawodów. Kolejnym etapem konkursu była próba obciążeniowa. Sprawdzane były przemieszczenia poziome przy obciążeniu poziomym 25 kg oraz przemieszczenia pionowe przy obciążeniu pionowym 1000 kg.

Wyniki BriCojones to odpowiednio: 1,37 mm oraz 4,18 mm przy całkowitej masie konstrukcji ok. 58 kg, czasie montażu niespełna 29 minut.

Wyniki Shroud Masters to odpowiednio: 0,34 mm oraz 11,52 mm przy całkowitej masie konstrukcji ok. 63 kg i czasie montażu ponad 29 minut.

Stalowe konstrukcje konkursowe wykonała firma Metal-Fach z Sokółki.

Warto dodać, że zwycięstwo w silnie obsadzonym międzynarodowym konkursie to największy sukces w historii Studenckiego Koła Naukowego „Konstruktor”.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)