Dwoje kandydatów ubiega się o fotel rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wybory zaplanowano na 21 marca.
Kilka dni temu Uczelniana Komisja Wyborcza poinformowała, że o stanowisko rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kadencję 2024–2028 ubiegać się będą: dr hab. Jerzy Przyborowski i prof. dr hab. n. med. Joanna Wojtkiewicz. Obie kandydatury 23 lutego zaopiniuje Senat UWM.
Dr hab. Jerzy Przyborowski jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (na bazie której powstał UWM). Jeszcze przed ukończeniem studiów podjął pracę w Zakładzie Doradztwa Rolniczego Instytutu Oświaty Rolniczej ART w Olsztynie. W lutym 1989 roku został przyjęty na stanowisko asystenta stażysty w Zakładzie Genetyki i Nasiennictwa Katedry Hodowli Roślin i Nasiennictwa, a od kwietnia 1989 roku rozpoczął studia doktoranckie z zakresu biotechnologii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w Katedrze Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin. W 1992 roku podjął pracę w Katedrze Hodowli Roślin i Nasiennictwa na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Kierował Międzykatedralną Pracownią Biotechnologii Roślin.
Prowadzi badania z zakresu biotechnologii roślin uprawnych (genetyki molekularnej i roślinnych kultur in vitro) oraz hodowli roślin. Jest współautorem 11 odmian Salix spp. i 1 sekwencji nukleotydowej w NCBI GenBank. Ma na koncie 51 publikacji (w tym 46 oryginalnych) i 1 monografię (IH = 9, indeks cytowań = 311). W 2020 roku został rektorem UWM. Wcześniej pełnił funkcję prorektora ds. kształcenia.
Prof. Joanna Wojtkiewicz ukończyła studia z medycyny weterynaryjnej na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UWM oraz z położnictwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest specjalistą chorób psów i kotów. Przez wiele lat była kierownikiem Katedry Patofizjologii na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UWM. W latach 2014–2018 utworzyła i kierowała dwoma bankami komórek i tkanek. Kierowała pracami nad uzyskaniem pozwolenia Ministra Zdrowia na prowadzenie banku oraz na gromadzenie, przetwarzanie i przechowywanie wielu tkanek i komórek (m.in. szpiku kostnego, tkanki chrzestnej, tkanki nerwowej, naskórka z częścią skóry właściwej, sznura pępowinowego, tkanki opuszki węchowej, komórek mezenchymalnych szpiku i tkanki tłuszczowej, keratynocytów, melanocytów, fibroblastów).
Jest współautorką 147 artykułów naukowych w czasopismach indeksowanych przez JCR. Jej prace były cytowane 1876 razy (według Google Scholar) i 1338 razy (Scopus). Indeks Hirscha = odpowiednio 25/21. Prowadzi Koło Naukowe Patofizjologów Wydziału Lekarskiego.
Wybory rektora UWM zaplanowano na 21 marca.
MK
Zastanawiające jest dlaczego przy wyborze rektora podawane są głównie osiągniecia naukowe. Przecież do zarządzania dużą uczelnią potrzebne są przede wszystkim kompetencje menadżerskie.