Aktualności
Wybory 2024
15 Stycznia
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2024-01-15

Już trzech kandydatów na rektora Uniwersytetu Wrocławskiego

Prof. Robert Wieczorek jest kolejnym kandydatem na rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Nazwisko sternika największej dolnośląskiej uczelni na kadencję 2024–2028 poznamy 22 marca.

Zapowiada się zażarty bój w walce o fotel rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Zgłaszanie kandydatów trwa do końca lutego, a na liście jest już trzech kandydatów. Dwóch z nich – obecny rektor prof. Robert Olkiewicz oraz prof. Marcin Wodziński, kierownik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego – zadeklarowało chęć startu już wcześniej. Teraz dołączył do nich prof. Robert Wieczorek z Wydziału Chemii.

Wieczorek był jednym z trojga kandydatów, którzy dotarli do trzeciej, decydującej tury wyborów uzupełniających z 2022 roku. Zdobył w niej najmniej głosów (27), przegrywając z Robertem Olkiewiczem (112 głosów) i Patrycją Matusz (31). Po wyborach objął funkcję prorektora ds. finansów i rozwoju, z której zrezygnował w czerwcu ubiegłego roku. Uchodzi za kandydata związków zawodowych.

Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UWr. Jest profesorem nauk chemicznych. Swoje naukowe doświadczenie zdobywał w Zespole Teoretycznego Modelowania Procesów Chemicznych. Odbył staż podoktorski w nowojorskim Hunter College, gościł też na krótszych pobytach badawczo-naukowych na Sorbonie i jako profesor wizytujący w Uniwersytecie Prowansalskim oraz w Uniwersytecie Nowojorskim (Hunter College). Był prodziekanem ds. nauczania na Wydziale Chemii i wicedyrektorem Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych.

W swoim programie stawia m.in. na sprawiedliwy mechanizm konkursów, awansów, wynagrodzeń, podwyżek, dodatków dla wszystkich pracowników oraz zniżek pensum dydaktycznego dla aktywnych badaczy; przejrzystą ścieżkę kariery administracyjnej, badawczo-dydaktycznej oraz dydaktycznej, opartą na przewidywalnych, racjonalnych i stabilnych wymogach; zatrudnianie najlepszych absolwentów uczelni; systemowy dostęp do ścieżek podnoszenia kompetencji zawodowych.

Opowiada się za rozszerzeniem dotychczasowych uprawnień dziekanów i dyrektorów instytutów, w tym w sferze finansowej; rozwojem infrastruktury; rozwojem programów kształcenia opartych na aktualnych treściach, interdyscyplinarności i nowoczesnych metodach nauczania. Zamierza także zdecentralizować część uprawnień zarządzania uczelnią i wprowadzić elastyczną politykę zamówień publicznych w zakupach na potrzeby badań i dydaktyki. W planach ma utworzenie zespołu aktywnie i efektywnie poszukującego źródeł finansowania przedsięwzięć i rozliczania projektów badawczych.

Jedną z kluczowych inicjatyw ma być program patronacki „Szukamy przyszłych noblistów dla Uniwersytetu Wrocławskiego” realizowany we współpracy ze szkołami. Chce stworzyć system „Start-up UWr”, adresowany m.in. do start-upów studenckich. Programy studiów mają odpowiadać na długofalowe tendencje rynku zatrudnienia, proponuje wprowadzenie możliwości ich elastycznego dostosowania do realnych potrzeb studentów oraz pracodawców. Zamierza również ułatwić przepływ wiedzy i technologii między uczelnią a otoczeniem.

Wybory rektora na największej dolnośląskiej uczelni odbędą się 22 marca.

GaL

Dyskusja (0 komentarzy)