Aktualności
Wybory 2024
15 Stycznia
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2024-01-15

Prof. Jacek Zieliński jedynym kandydatem na rektora AWF w Poznaniu

Prof. Jacek Zieliński, obecny prorektor ds. studiów, będzie jedynym kandydatem na rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu w wyborach, które zaplanowano na 8 lutego. 

Od 2016 roku rektorem Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu jest dr hab. Dariusz Wieliński. W ostatnich wyborach był jedynym kandydatem na to stanowisko. O fotel rektora na kadencję 2024–2028 stara się również jeden pretendent: prof. Jacek Zieliński, obecny prorektor ds. studiów, kierownik Katedry Kinezjologii Sportu.

Ukończył studia na Wydziale Wychowania Fizycznego w AWF w Poznaniu (1996). Stopień naukowy doktora uzyskał z wyróżnieniem w 2004, doktora habilitowanego – w 2013, a nominację profesorską otrzymał w 2021 roku. Jest trenerem I klasy w tenisie, II klasy w lekkiej atletyce oraz instruktorem narciarstwa. Szkolił wielu czołowych tenisistów, indywidualnych i drużynowych reprezentantów lub medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata w różnych kategoriach wiekowych. Od ponad 20 lat współpracuje z trenerami i zawodnikami kadr narodowych lekkiej atletyki, triathlonu, taekwondo olimpijskiego, kajakarstwa, boksu i szermierki, zawodnikami futsalu i kolarstwa, stawiając na kompleksową diagnozę i wspomaganie treningu. Obszar jego zainteresowań stanowią także sportowcy masters i amatorzy uprawiający zdrowotną aktywność fizyczną. Jako współtwórca Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka stosuje nowoczesne metody pomiarowe, ułatwiające precyzyjną ocenę potencjału fizycznego i planowanie treningu. Jego artykuły są publikowane w najlepszych międzynarodowych czasopismach z dziedziny „sport science”. Współpracuje z naukowcami z kilkunastu ośrodków zagranicznych i krajowych. Wraz z zespołem pasjonatów, których zgromadził wokół siebie, przekazuje praktyczną wiedzę opartą na dowodach naukowych wszystkim zainteresowanym dziedziną sportu. Był też kierownikiem lub głównym wykonawcą projektów badawczych.

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu jest najstarszą uczelnią sportową w Polsce. Wywodzi się z tradycji Katedry Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego powołanej w 1919 roku przy Uniwersytecie Poznańskim. W 1922 roku weszła ona w skład Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego jako Studium Wychowania Fizycznego, a w 1950 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. W 1973 r. uczelni nadano miano akademii. W trakcie ponad stu lat istnienia poznańską AWF ukończyło wielu wybitnych sportowców, m.in.: Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski, Tomasz Kucharski, Michał Jeliński, Jan Szymański, Karolina Naja, Julia Michalska, Łukasz Nowak czy Maciej Lepiato.

Obecnie na trzech wydziałach: Nauk o Kulturze Fizycznej, Nauk o Zdrowiu oraz Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkpolskim (zamiejscowy) kształci się blisko 3,5 tys. studentów. Uczelnia oferuje siedem kierunków: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, fizjoterapia, dietetyka, neurobiologia, taniec w kulturze fizycznej. Akademia zatrudnia ponad czterystu pracowników, z czego 215 to nauczyciele akademiccy.

GaL

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Marek Wroński 15.01.2024 13:10

    Wybory w lutym? Jeden tylko kandydat?

    Śmieszne i przykre, że tak ograniczono demokrację uczelnianą.
    Ale to na większości uczelni!!