Aktualności
Wybory 2024
24 Stycznia
Źródło: KUL
Opublikowano: 2024-01-24

Rektor KUL ubiega się o drugą kadencję

Ks. prof. Mirosław Kalinowski będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach na rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Posiedzenie uczelnianego Senatu, podczas którego odbędzie się głosowanie, zaplanowano na 9 maja.

Do głosowania uprawnionych jest 37 senatorów uniwersytetu. Grupa 30 z nich zgłosiła kandydaturę ks. prof. Mirosława Kalinowskiego na drugą kadencję rektorską. Obecny sternik uczelni zadeklarował, że zamierza się ubiegać o reelekcję.

Prosząc o umożliwienie mi kontynuacji pełnienia tej zaszczytnej funkcji, w kolejnej kadencji rektorskiej zamierzam nadal dokładać wszelkich starań o dalszy dynamiczny rozwój naszego uniwersytetu, m.in. w zakresie badań naukowych, podnoszenia jakości kształcenia i dostosowywania oferty studiów do potrzeb społecznych, umiędzynarodowienia uczelni, wdrażania nowych technologii – zapowiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Wśród priorytetów na kolejne cztery lata wymienił m.in.: rozbudowę Wydziału Medycznego, dostosowanie infrastruktury akademickiej (w tym sportowej) do bieżących potrzeb, dokończenie trwających remontów, dalszą poprawę warunków pracy i wynagradzania.

Dokładamy starań, aby KUL tworzył środowisko przyjazne studentom, doktorantom, pracownikom naukowym i administracyjnym, umożliwiające rozwój i realizację pomysłów. Jesteśmy otwarci na nowe projekty i przedsięwzięcia. Współpracujemy z polskimi i zagranicznymi uczelniami, prowadzimy dialog z różnymi środowiskami, ale jesteśmy wierni naszym wartościom – podkreślił rektor KUL.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędzie się debata o przyszłości uniwersytetu z udziałem studentów, doktorantów, naukowców i pracowników administracji.

Ks. prof. Mirosław Kalinowski z KUL związany jest od 1989 roku. Najpierw, w latach 1989–1993, odbył studia doktoranckie zwieńczone uzyskaniem stopnia naukowego doktora, po których został zatrudniony na Wydziale Teologii. Habilitował się w roku 2001, a w 2008 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. Zakres podejmowanej przez niego problematyki badawczej to: zagadnienie chorych w stanach terminalnych i ich rodzin, problematyka zespołu wspierającego, pozamedyczne aspekty opieki paliatywnej i hospicyjnej, profilaktyka patologii społecznych, resocjalizacja przez edukację, teologia pastoralna.

Pracę naukową łączy ze sprawowaniem funkcji administracyjnych, m.in. w latach 1996–2004 był delegatem rektora KUL ds. kontaktów z zagranicą. W latach 2002–2005 i 2018–2019 sprawował funkcję dyrektora Instytutu Nauk o Rodzinie. Zorganizował Podyplomowe Studium Profilaktyki i Terapii od Narkotyków (instytucja certyfikowana przez Ministra Zdrowia). W latach 1996–2001 był konsultantem Komisji Duszpasterskiej Episkopatu Polski, a w latach 2004–2016 konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. W latach 2004–2008 sprawował funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą KUL. Od 2006 do 2009 roku przewodniczył Konwentowi Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów z siedzibą w Lublinie. W latach 2008–2016 stał na czele Kolegium Dziekanów Wydziałów Teologii w Polsce.

W wyborach w 2020 roku pokonał prof. Krzysztofa Góździa z Wydziału Teologii KUL.

MK, źródło: KUL

Dyskusja (0 komentarzy)