Troje kandydatów ubiega się o fotel rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Osobę, która zastąpi na tym stanowisku prof. Marcina Gruchałę, wyłonią wybory zaplanowane na 24 kwietnia.
Od 2016 roku na czele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stoi prof. Marcin Gruchała. Obecna kadencja jest jego drugą na tym stanowisku, w związku z czym nie może już startować w tegorocznych wyborach, które wyłonią rektora na lata 2024–2028. O kierowanie uczelnią w tym okresie ubiega się troje kandydatów, w tym dwoje prorektorów: prof. Michał Markuszewski, prof. Radosław Owczuk, prof. Edyta Szurowska.
Prof. Michał Markuszewski jest farmaceutą, ukończył studia w Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Kieruje Katedrą Biofarmacji i Farmakodynamiki na Wydziale Farmaceutycznym. W latach 2016–2020 był dziekanem na Wydziale Farmaceutycznym GUMed. W trwającej kadencji jest prorektorem ds. nauki. W pracy naukowej zajmuje się bioanalityką ze szczególnym uwzględnieniem metabolomiki, analityką farmaceutyczną oraz farmakokinetyką.
Prof. Radosław Owczuk również jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalizuje się w anestezjologii i intensywnej terapii, współtworzył program specjalizacji oraz wytyczne i standardy w tym zakresie, był także konsultantem krajowym (2016–2022). Jest dziekanem Wydziału Lekarskiego GUMed. Od 2018 roku kieruje Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W tym roku stanie na czele Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii (jest prezesem-elektem). Należy do European Society of Anaesthesiology. Jego zainteresowania naukowe obejmują wpływ znieczulenia na układ krążenia, leczenie sepsy i wstrząsu septycznego, intensywną terapię w urazach wielonarządowych.
Prof. Edyta Szurowska jest radiolożką, ukończyła studia w Akademii Medycznej w Gdańsku. Od 2016 roku pełni funkcję prorektora ds. klinicznych. Kieruje II Zakładem Radiologii oraz koordynuje Zakładem Radiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Utworzyła Pracownię Rezonansu Magnetycznego 3,0T. Współautorka programu nauczania na kierunku badania kliniczne w GUMed. Jej zainteresowania i praktyka obejmują przede wszystkim neuroobrazowanie, radiologię onkologiczną oraz diagnostykę narządową TK i MRI, nowoczesne techniki obrazowania (perfuzja, dyfuzja, spektroskopia). Od 2023 roku stoi na czele Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.
Wybory rektora w GUMed odbędą się 24 kwietnia. W skład Kolegium Elektorów wchodzą 472 osoby reprezentujące wszystkie grupy akademickiej społeczności: pracowników, studentów i doktorantów.
MK